Yumruklu anma töreni

Menemen Belediye Başkanı CHP'li Tahir Şahin'in 74 yıl önce katledilen asteğmen Kubilay'ı anma törenlerine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü davet etmesi, CHP'de sıkıntı yarattı. Gerginlik anma töreni sırasında doruğa yükseldi.

İZMİR - Menemen Belediye Başkanı CHP'li Tahir Şahin'in 74 yıl önce katledilen asteğmen Kubilay'ı anma törenlerine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü davet etmesi, CHP'de sıkıntı yarattı. Gerginlik anma töreni sırasında doruğa yükseldi.
Mustafa Sarıgül dün eşi Aylin ve 10 araçlık konvoyla Menemen'e geldi. Konvoy nedeniyle yürüyüşe 10 dakika geciken Sarıgül, hareket halindeki kortejin en arkasından ön sıralara ilerlemeye çalıştı.
Menemen Belediye Başkanı Şahin, yanında yürüyen Sarıgül'ü, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'den izin isteyerek en ön sıraya sokmaya çalıştı. Yüksel'in de yer vermesi üzerine, ön sırada bulunan CHP İzmir milletvekilleri duruma sert tepki gösterdi. Kortejin en önünde yaşanan tartışma nedeniyle yürüyüş düzeni bozuldu, bazı milletvekilleri, "Bunlar ucuz oyun. Kubilay ve tören provoke edilmek isteniyor" derken, milletvekilleri ve partililerin 'Türkiye laiktir, laik kalacak' diye bağırmaları dikkat çekti. Kısa süre içinde gerginlik iyice tırmandı. Sarıgül taraftarları ile karşı olanlar arasında yumruklaşmalar başladı. Polisler partilileri ayırdı.
'Gelme' diye uyarılmış
Kortej düzeni polisçe yeniden sağlanınca yürüyüş devam etti. Sarıgül tepkiler üzerine yürüyüşünü kortejin orta sıralarında tamamlarken, milletvekilleri anıt mezarın olduğu Yıldıztepe'ye ön sırada girdi.
CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, Şahin dışındaki bütün belediye ve ilçe başkanlarının, Sarıgül'ün anma törenlerine katılmaması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirterek, "Sarıgül'e Kubilay'ı anma törenlerine katılmaması gerektiği uyarısını ilettik, buna rağmen dikkate almadı" dedi. Yüksel olayların Şahin ile Sarıgül'ün şov merakı yüzünden bu noktaya geldiğini öne sürdü.
'Halk bizimle beraber'
Bu arada anma törenine katılan halk Sarıgül'e yoğun ilgi gösterdi. Yüzlerce kişi yanına gidip sohbet ederek elini sıktı. Sarıgül, "Halkımızla partimiz arasındaki yapay duvarları yıkmak için buradayım. Halk bizimle. CHP'nin içinde bazı düğümler var. Bu düğümler halkla çözülür. Biz bu düğümleri çözmek için buradayız" dedi.