Yumurta kanunu yeniden yazılıyor

Yumurta kanunu yeniden yazılıyor
Yumurta kanunu yeniden yazılıyor
Yumurtada soğuk zincirde tutma zorunluluğu kalkıyor. A sınıfı yumurtada kırık ve kirli yumurtaya tolerans geliyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

‘Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ değiştiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve birkaç gün önce görüşe açılan yeni yumurta taslağının en önemli özelliği yumurtada ‘soğuk zincir’ koşulunu kaldıracak olması. Buna göre artık yumurtaların yumurtlama tarihinden itibaren 18. güne kadar soğutulması zorunluluğu kalmayacak. Yumurtalar 18’inci günden sonra ise 8 derecenin altında korunabilecek. 

‘Soğuk zincir bozulmayı hızlandırıyordu’

Halen yürürlükte olan tebliğe göre, A ve B sınıfı yumurtalar 5 ile 12 derece arasında muhafaza edilebilir ve taşınırken pastörize ürünlerde depolama sıcaklığı 4 derece.
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala, yumurtada soğuk zincirinin kaldırılmasının sektörü memnun edecek bir gelişme olduğunu söyledi. Pazarlarda soğuk zincirine uyulmadığını belirten Pala’ya göre soğuk zincir aksine bozulma sürecini hızlandırabiliyor:
“Yumurtayı en çok ısı değişikliği bozuyor. 5-10 derecede yumurtayı tutmak, ömrünü uzatıyor; ama 3-5 saatlik ısı değişimi bile sıkıntı oluşturuyor. Bu nedenle hiç soğutulmaması daha sağlıklı. AB ülkelerinin çoğunda böyle. Güneşin altında uzun süre bekleyen yumurta tazeliğini kaybeder ama bakkal ve pazarlarda tüketim hızlı. Marketlerde yine dolaplarda bekleyebilir.”
Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman da “Hazırlanan mevzuattaki sıcaklık derecesi Avrupa Birliği gıda güvenliği otoritesi EFSA değerlendirmesi ile uyumlu” dedi.
Yeni tebliğ A sınıfı yumurtalarda kirli veya kırık yumurtaya tolerans değeri getirecek. Buna göre A sınıfı 30’luk bir yumurta paketinde 4 taneye kadar kırık ve kirli yumurta tolerans kapsamında olacak. Şu anki mevzuatta ise herhangi bir tolerans değeri bulunmuyor.