Yumurtadaki zehir

Üç sıcak nokta
Çevre örgütleri Greenpeace ve Bumerang, İzmit'te, köy tavuklarının yumurtalarında, AB ve Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin çok üstünde dioksin ve heksaklorabenzen (HCB) saptadı. Örgütler, Türkiye'deki 'kalıcı organik kirlilik' (KOK) kaynağı üç 'sıcak nokta'nın raporlarını da yayımladı.
'Envanter çıkmalı'
KOK noktaları şöyle: Aliağa'daki PVC üreticisi Petkim, İzmit'teki İZAYDAŞ ve Derince'deki tarım ilacı deposu. Yumurtalar, İZAYDAŞ'ın iki kilometre yakınındaki köyden alınmış. Örgütler hükümetin, 'toksik kirliliği azaltma, sözünü tutmasını istedi.

İSTANBUL - Greenpeace Akdeniz Ofisi ve çevre örgütü Bumerang, Türkiye'de kalıcı organik kirlilik (KOK) kaynağı üç 'sıcak nokta'yı topa tuttu. Çevreciler Ailağa'daki PVC ve klor üreticisi Petkim, İzmit'teki İZAYDAŞ ve Derince'deki yasaklanan tarım ilacı deposunun etkilerini 'köy yumurtaları' üzerinde gösterdi.
Bunun için 'İzmit tehlikeli ve klinik atık yakma tesisi' İZAYDAŞ'ın 2 kilometre yakınındaki köyden, 'serbest beslenen' yani bulduğunu yiyen tavukların yumurtaları toplandı.
AB limitleri aşıldı
Çek Cumhuriyeti'ndeki Axys Varilab Laboratuvarı'nda yapılan analizler sonucunda, İzmit'ten toplanan yumurtalarda AB limitlerini aşan seviyede gramda 3.37 pikogram (Gramın binde 1'i) dioksin ve gramda 0.73 nanogram (Gramın milyarda 1'i) HCB saptandı. AB'nin dioksin için limiti gramda 3.0 pikogram. HCB limiti konusunda ise tartışmalar sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yumurtanın yağındaki HCB limiti gramda 200 nanogram. Yine WHO'ya göre bir insanın bir günde alacağı maksimum HCB limiti ise kilogramda 0.16 vücut ağırlığı/gün.
'Acil eylem gerekiyor'
Çevrecilerin Türkiye dışında dünyanın 20 ülkesinde yapılan yumurta analizleme çalışması, 2-6 Mayıs 2005 tarihlerinde Türkiye'nin de katılacağı Stockholm Konvansiyonu'nun 1. Taraflar Konferansı arifesinde yapıldı. Konferans yaklaşırken, Türkiye'yi 'toksik kirliliği azaltma' sözünü tutmaya çağıran Greenpeace ve Bumerang sözcüleri, hükümetlerin konvansiyonu onaylamasının ve uygulamasının aciliyetine dikkat çekti. Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "İzmit'teki yumurta örnekleri, diğer ülkelere kıyasla iki kat fazla miktarda dioksin ve beş kat fazla HCB içermektedir. İZAYDAŞ'tan yayılan KOK'ların besin zincirini zehirlemeye başlamış olması endişe vericidir" diye konuştu. Bumerang sözcüsü Melis Yarman ise Petkim ve İZAYDAŞ'ın çevreye yaydığı poliklorbifenil (PCB), dioksin ve HCB'nin, konvansiyonun üretimine son verilmesini öngördüğü KOK'lar olduğunu anlattı. Yarman, "Yumurta analizleri, Çevre Bakanlığı'nın bu tehlikeli kimyasalların kaynağında durdurulması yönünde acil eyleme geçmesi için önemli bir uyarıdır" dedi.
Greenpeace'den Tuna Türkmen de 1985'te yasaklanan tarım ilaçları BHC ve DDT'nin Derince'de bir depoda depolandığını hatırlatarak, "3 bin tonluk BHC ve DDT stokunun bakanlığın karar verdiği gibi İZAYDAŞ'ta değil, çevreye zarar vermeyecek şekilde, alternatif bertaraf teknolojileri ile yok edilmesi mümkündür" diye konuştu.
Türkiye 'bekliyor'
Stockholm Konvansiyonu, KOK'ların üretimini ve kullanımını yasaklamak için 2001 yılında 154 ülke tarafından imzalandı. İmza atan ülkelerin kendi toksik envanterlerini çıkarıp, parlamentolarından geçirmesi gerekiyor. Ama Türkiye henüz envanter çalışmalarını tamamlayamadı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise iddialar üzerine bölgede izleme programı başlattı. Bakanlık yetkilileri, "Ankara İl Kontrol Laboratuvarı'ndaki analizler sonucu riskli bir durum belirlenmesi halinde yumurtaların piyasaya sürülmesi engellenecektir" dedi.
'Bacalara filtre takılmalı'
Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Başkanı Ali Haydar Süslü: Dioksin, atık yakma sonucu ortaya çıkan kimyasal bir madde. Bunun yemlerde kullanılması mümkün değil. Alınıp satılmıyor. Özellikle katı atıkların yakıldığı sanayi tesislerine yakın bölgelerde, daha çok tarımsal araziye, otlara ve çevreye bulaşır. Dioksin bulaşmış otları tüketen hayvanların vücuduna girer. Bu da kansere neden olur. Resmi Gazete'de 2 Şubat 2005'te yayımlanan Yem Tebliği'ne göre, kabul edilebilir dioksin üst sınırı, 0.75 mikrogram/kilogram. Dioksinin önlenebilmesi katı atık yakan firmaların, bacalarına filtre takması gerekiyor.
'Türkiye'de laboratuvarı yok'
Kocaeli Tarım İl Müdürü Mehmet İncir: Dioksin çok tehlikeli bir madde, ama ülkemizde bunu tahlil edecek laboratuvar yok. Şu anda hâlâ arıyorum. Biz bu işin peşinden gideceğiz. Türkiye'de olmasa da yurtdışındaki laboratuvarlarda tahlil ettireceğiz. Gerçi söz konusu tavuklar, büyük çiftliklerde değil, İZAYDAŞ yakınındaki köyde besleniyor. Ancak atık, besin zincirine giriyorsa bu tehlikeli.
Penguenlerde DDT
Kalıcı organik kirlilik (KOK) yaratan maddeler, atıkların yakılması sonucu çıkıyor. Özellikle PVC'li atıklar ve klorlu atıklar yakıldığında daha fazla dioksin çevreye yayılıyor. Klinik atıklarda da oldukça yüksek PVC bulunduğundan, bunların yakılması daha sakıncalı. KOK'lar dünyadaki tüm canlılar için ciddi tehdit yaratıyor. Çoğunluğu kanserojen. Çok düşük seviyelerde bile hormonal bozukluklara yol açarak, üreme ve bağışıklık sistemlerini tehdit ediyor. Besin zinciriyle insanların yağ dokularında da birikiyor. Vücuda girdikten sonra canlıların yağ dokularında birikiyor. Hamile kadınlardan çocuklara geçiyor. Belçikalı araştırmacıların göğüs kanserine yakalanan kadınlar üzerinde yaptığı araştırmada, kanlarında kanser olmayanlara göre altı-dokuz kat daha fazla DDT ve HCB bulunduğu saptandı. Atmosferik olaylarla çok uzun mesafelere taşınabiliyor. Nitekim, kutuplarda yaşayan penguenlerin dokularında DDT bulunmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7437387437380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.