Yumurtalık lagününü ördek cennetine çeviren adam

Yumurtalık Lagünü Tabiatı Koruma Alanı'nda 'Robinson' hayatı yaşayan Mehmet Ali Önür, ömrünü yaban ördeklerini adadı. Her şey 53 yaşındaki Önür'ün yedi yıl önce Bandırma'dan 10 yaban ördeği yavrusunu getirmesiyle başladı.

ADANA - Yumurtalık Lagünü Tabiatı Koruma Alanı'nda 'Robinson' hayatı yaşayan Mehmet Ali Önür, ömrünü yaban ördeklerini adadı. Her şey 53 yaşındaki Önür'ün yedi yıl önce Bandırma'dan 10 yaban ördeği yavrusunu getirmesiyle başladı. 10 ördek yüzlerce yaban ördeğini bölgeye çekti, bu yıl sayı 1500'e çıktı!
Adana ve Mersin'de faaliyet gösteren Groseri marketler zincirinin ortağı Önür, ayda 1000 YTL harcamayla kıyıdan üç kilometre açıktaki adaya tatlı su ve yem getirmeye başladı. Bu kez ördeklerin avlanma riski ortaya çıktı. Ona da çare bulunmuş: "Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde yaban ördeklerini kışın av yasağı olan Seyhan Baraj Gölü'ne bırakmaya karar verdik. Ördekler burada avlanma korkusu olmadan yaşayacak. Ben de lagünde bırakacağım 200 ördeği beslemeyi sürdüreceğim. Baharda kuluçkaya yatırıp, yine 1500-2 bin ördek yetiştirmeye çalışacağım."