Yumurtalık'ta Akdeniz foku

Nesli tükenmekte olduğu için birçok ülkede yasalarla korunan Akdeniz foklarının Adana'nın Yumurtalık ilçesi sahillerinde görüldüğü iddiaları, bilim adamlarını harekete geçirdi.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

İSKENDERUN - Nesli tükenmekte olduğu için birçok ülkede yasalarla korunan Akdeniz foklarının Adana'nın Yumurtalık ilçesi sahillerinde görüldüğü iddiaları, bilim adamlarını harekete geçirdi. 'Akdeniz Fokları İçin Son Umut' projesi kapsamında ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Cemal Gücü ile Meltem Ok, Hatay'ın Samandağ ilçesi sahillerinde fokların üreme alanlarının belirlenmesi için çalışma başlattı.
Araştırmalar karadan yapılan gözlemler, fokların kullandığı mağaraların kontrolleri ve mağaralara yerleştirilen kızılötesi ışınlarla çalışan monitörlerle sürdürülüyor. Doç. Dr. Gücü, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:
"Dünyada yaklaşık 500 fok balığı var. Bunlardan 27 tanesi bu bölgede görüldü. Projenin amacı Akdeniz fokunun İskenderun Körfezi'ndeki varlığını belirlemek, dağılımını ve olası beslenme ve üreme alanlarını saptamak, bu canlıları tehdit eden faktörleri belirleyerek bu konuda alınabilecek önlemleri ortaya koymak.
Mağaralara yerleştirilen kızılötesi ışınla çalışan monitörler, bize orayı kullanan fokların varlığını gösterecek. Elde edilecek veriler ışığında Akdeniz foklarının neslinin devamı için bir eylem planı oluşturulacak."