'Yumuşak oda'ya takipsizlik

'Yumuşak oda'ya takipsizlik
'Yumuşak oda'ya takipsizlik
Savcılık, Sincan Ceza-evi'nde çocukların 'yumuşak oda' denilen hücrede dayak yediklerine dair baronun bulgularını yetersiz buldu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Pozantı Cezaevi’nden Sincan Cezaevi’ne nakledilen çocukların işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları yönündeki iddialar üzerine başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı, yeterli delil elde edilmemesi ve “mağdurların büyük çoğunluğunun da şikâyetçi olmaması” sebebiyle şüpheli infaz koruma memurları hakkında dava açılmasına yer olmadığına karar verdi. Ankara Barosu’nun karara itirazı da retddedildi.
Adana Pozantı Cezaevi’nde yaşanılan cinsel istismar ve kötü muamele olayları sonucunda burada kalan tutuklu ve hükümlü çocuklar, Sincan Cezaevi’ne nakledilmişlerdi. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetimi, çocuklarla yaptıkları görüşmeler neticesinde kötü muamelenin burada da devam ettiğini çocukların ‘yumuşak oda’ diye tabir edilen içi süngerle kaplı odaya konularak dövüldüğünü iddia etmişti. Baro, cezaevinde görev yapan 4 infaz koruma memuru hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık adli soruşturma tamamlandığı ve suç unsuruna rastlanılmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.
Yumuşak oda iddiası 
Takipsizlik kararında çocukların konulduğu iddia edilen “yumuşak oda” uygulamasıyla ilgili olarak şu değerlendirme yapıldı: “Kurum güvenliği ile ilgili kurallara uyamamaları sebebiyle iddia edildiği gibi bir ya da iki gün süreyle değil, bir ile iki saat civarında kendilerine başkalarına ve kamu eşyalarına zarar vermelerini önlemek ve sakinleşmelerini sağlamak amacıyla yalıtımlı odaya alındıkları bu sırada kendilerine orantısız güç kullanılmamış, fena muamelede bulunulmamıştır.” Takipsizlik kararında, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun 3 Nisan 2012 tarihinde incelemelerde bulunduğu ve çocukların bir şikayette bulunmadığı da belirtilerek “kamu davası açmaya yetecek yeterlilikte delil elde edilmediği” ifade edildi.