Yunan bakan: Ders kitapları problemli

Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Marietta Giannakou, Yunan ve Türk eğitimcilerin milli gurur nedeniyle bazı tarihi gerçekleri abarttığını belirterek, "Farklı dinlerimiz bizi birleştirecek bir unsur olmalıdır" dedi.

İSTANBUL - Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Marietta Giannakou, Yunan ve Türk eğitimcilerin milli gurur nedeniyle bazı tarihi gerçekleri abarttığını belirterek, "Farklı dinlerimiz bizi birleştirecek bir unsur olmalıdır" dedi.
Türkiye ve Yunanistan Milli Eğitim bakanları, dün Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği 'Eğitim ve Dostluk' konferansında bir araya geldi. Dostluğun eğitimle geliştirilebileceğinin vurgulandığı konferansa katılan konuk bakan Giannakou, Türkiye'deki Rum azınlık okullarının büyük bölümünün öğrenci azlığından kapalı olduğunu belirtip, bunların Yunan Dili Eğitim Merkezi'ne dönüştürülmesini istedi. Giannakou şöyle konuştu: "Yunanistan'da ilk ve ortaöğretimdeki kitaplar 1982'de hazırlanmış. 2006'da okutulacak kitaplarda, tarihi gerçekler abartılmadan, 'Bu olaylar o günün şartları altında oldu' mesajı verilecek. Şu andakilerin problemli olduğunu kabul ediyoruz."
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, tarihi o günün şartlarıyla değerlendirmek gerektiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7362957362950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.