Yunan balıkçılar AB kriterlerine uyuyor, Türklerin ağları doluyor

Türkiye, Avrupa Birliği'ne girip topluluğun 'nimetlerinden' yararlanmayı hedeflerken, Yunanlılara göre Türk balıkçılar, AB üyesi olmamanın avantajını görüyor!
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye, Avrupa Birliği'ne girip topluluğun 'nimetlerinden' yararlanmayı hedeflerken, Yunanlılara göre Türk balıkçılar, AB üyesi olmamanın avantajını görüyor! AB'nin getirdiği sınırlamalara uyan Yunanlı balıkçılar, 'kurallara uymak zorunda olmayan' Türk balıkçılara karşı tedbir alması için AB'ye başvurmaya hazırlanıyor.
Yunanistan Orta Çaplı Balıkçı Tekneleri Sahipleri Derneği (PEPMA) Başkanı Dimitris Taulcis, AB'nin sınırlamaları nedeniyle Yunanlı balıkçıların Ege ve Akdeniz'de en uzunu 30 metre olan teknelerle avlanmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Ancak Taulcis'in iddiasına göre Türk balıkçılar 50-60 metrelik teknelerle hiçbir engelle karşılaşmadan ağlarını atıyor. Bu da haksız rekabete yol açıyor. İddiaya göre Türk balıkçılar ayrıca geceleri denizi aydınlatmak için AB tarafından yasaklanan jeneratörler de kullanıyor. Taulcis, Türk balıkçıların avlanırken kullandıkları kuvvetli ışık nedeniyle balıkların yumurtalarına büyük zarar verdiklerini ileri sürüyor.
'Bizim kıyıya balık gelmiyor'
Türk balıkçıların 50 metre derinliğe kadar varan ağlar kullanmaları nedeniyle de Ege'nin Yunan yakasına geçecek balık bırakmadıklarını öne süren Taulcis "Türk balıkçılar AB'nin IUU (yasal avlanma) kurallarına uymuyorlar. AB'den tedbir almasını isteyeceğiz" diyor. Yunan başkan, tedbir olarak da hiçbir AB ülkesinin Türkiye'den balık ithal etmemesini istiyor. Yunanlı balıkçılara göre Türk balıkçılar yüzünden bölgede özellikle sardalye ve hamsi türlerinde azalma var.