Yunan dağcılar zirvede

Doğubeyazıt ilçesinden geçen salı Ağrı Dağı'na tırmanışa geçen 16 Yunan dağcıdan sekizi dün zirveye ulaştı. Kötü hava koşulları yüzünden diğer sekiz dağcı ise 4200 metreden dönmek zorunda kaldı.

AĞRI - Doğubeyazıt ilçesinden geçen salı Ağrı Dağı'na tırmanışa geçen 16 Yunan dağcıdan sekizi dün zirveye ulaştı. Kötü hava koşulları yüzünden diğer sekiz dağcı ise 4200 metreden dönmek zorunda kaldı.
Ağrı Dağı'na Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bayraklarıyla Patrikhane flamasını dikeceklerini açıklayınca önce izinleri iptal edilen, daha sonra Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi George Yennimatas'ın iki ülke ilişkilerini bozacak davranışta bulunulmayacağı taahhüdü üzerine izin verilen Yunan Alpin Dağcılık Kulübü'nden beşi kadın 16 dağcı, Doğubeyazıt'ın Çevirme Köyü'nden geçen salı yola çıktı. Yunanlı dağcılar, önceki gün 4200 metreye ulaştı. Dağcılardan sekizi dün Ağrı'nın 5137 metredeki zirvesine tırmanmayı başarırken, diğer dağcılar ara kampta bekledi. Ekibe rehberlik yapan Celil Şen, "Zirvede dağcılar Türk ve Yunan bayrakları ile fotoğraf çektirdi. Yorucu bir tırmanış oldu" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7544687544680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.