Yunan medyasından devleti bulana ödül!

Yunanistan'ın Mora Yarımadası'nda 1 milyon dönümden fazla araziyi kül eden ve 64 kişinin ölümüne yol açan yangın beş gün sonra, o da kısmen kontrol altına alınabildi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'ın Mora Yarımadası'nda 1 milyon dönümden fazla araziyi kül eden ve 64 kişinin ölümüne yol açan yangın beş gün sonra, o da kısmen kontrol altına alınabildi. Söndürme çalışmalarına Türkiye'den yollanan uçak da katıldı.
Karamanlis hükümetinin, seçime 18 gün kala patlak veren yangınları 'asimetrik tehdit'lere bağlayıp arkasında terör ve yabancı gizli servisleri aramasıysa ters tepti. Anamuhalefet lideri Yorgos Papandreu, "Asimetrik tehditler asimetrik saçmalıktır" derken yangın öncesi yüzde 1.5-2 olan Karamanlis ile Papandreu arasındaki fark yüzde 0.8'e kadar indi. İtfaiye ve polisin yetmediği durumlarda mahsur kalanlarla kurtarma ekipleri arasında köprüyü haber spikerleri kurdu. Hükümetin 'Kundakçılar için her ihbara 1 milyon avroya varan ödüller koymasını', gazeteler "Devleti bulana da 1 milyon avro ödül koyalım" diye alay konusu yaptı.
Yardımlar öfkeyi dindirmedi
Hükümet evi yanan ve yakınını kaybedenlere 10'ar bin avro yardım sözü verdi. Yangın bölgelerinde maliyeye KDV ödemeleri üç ay ertelendi. Çok düşük faizli banka kredisi olanağı yaratıldı. Ancak bunlar ne yangınzedelerin ne de ekran başında devletin aczini izleyenlerin öfkesini dindirdi. Atina ve diğer Yunan kentlerinde bugün sessiz protesto gösterileri düzenlenecek.