Yunan polisi: DHKP-C'yi İstanbullu bir Rum destekledi

Yunan polisi: DHKP-C'yi İstanbullu bir Rum destekledi
Yunan polisi: DHKP-C'yi İstanbullu bir Rum destekledi
Yunan polisi, DHKP-C'nin Yunanistan'da bir 'destek ağı' bulunduğunu buradaki önemli bir ismin de Sakız adasında yakalanan, Atina'nın Paleon Faliron semtinde oturan bir İstanbullu Rum olduğunu öne sürdü.

Radikal.com.tr - Yunanistan polisi, İstanbul ’dan 30 yıl önce göç eden ve Atina’da kebapçı-lokanta işleten 50 yaşındaki İstanbullu Rum’un, DHKP-C ile tam bir işbirliği içinde olduğu sonucuna vardı.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin polis tutanaklarına ulaşan To Vima gazetesinin internet sitesinden aktardığı haberde şu bilgiler yayımlandı:

1- Geçen Salı günü DHKP-C üyeleri Hasan Biber ile Mehmet Yayla’nın biri 22, diğeri 54 yaşında iki Yunan ile mühimmat yüklü “Emma” şişme sürat botuyla Sakız adasından Türkiye ’ye giderken yakalanmalarından birkaç saat sonra adada yakalanan İstanbullu Rum, DHKP-C ile işbirliği içindeydi. İki DHKP-C’linin Sakız’dan Türkiye’ye gitmeleri için planlanan operasyonu o düzenledi. Oğlu fizyoterapist olan 50 yaşındaki İstanbullu Rum, “Emma” botundaki mühimmatı da Türkiye’de vurulacak hedefleri de biliyordu

2- “Emma” botunda yakalanan ve Korint şehri yakınlarındaki Lutraki kasabasında oturan, Apspropirgos Deniz Ticaret Okulu öğrencisi 22 yaşındaki Yunan, sorgulamasında şunları söyledi:
Lokanta sahibinin oğlu arkadaşımdı. Eylül 2012’de bana bir örgüt üyesi olan yabancıların Türkiye’den Yunanistan’a ve Yunanistan’dan da Türkiye’ye nakledilmelerine kolaylık sağladığını söyledi. Bana 500 Euro karşılığında faaliyetlerinde yer almamı önerdi. Geçen nisan ayında 54 yaşındaki Al.Fr ile (Botta yakalanan diğer Yunan) ve lakapları “Kostas” ile “Mihalis” olan iki Türk ile birlikte Türkiye’den Yunanistan’a iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kaçırdık. Sakız’da ise 29 Temmuz’da Al.Fr ile birlikte Vrondades Oteli’nde bir oda kiraladık. Ertesi gün lokanta sahibi ve “Kostas” lakaplı Türk ile buluştuk. Kendilerini Sabri Düz (Hasan Biber) ve Mehmet Yayla olarak tanıtan iki kişi de geldi.