Yunanistan'a 'çipura' notası

Kardak'ı kuruttular!

Balıkçıların Kardak kapışması-nın nedeni, komşuda kilosu 50 avro eden çipura. Atina'ya 'Çipura notası' verdik.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye ile Yunanistan'ı 1996 yılında savaşın eşiğine getiren Ege Denizi'ndeki Kardak Kayalıkları, iki ülke balıkçılarının çipura savaşı yüzünden bir kez daha diplomatik sorun oldu.
Yunan balıkçı tekneleri Yunan sahil güvenlik botları korumasında çipura avlamak için çok sayıda karasuyu ihlalinde bulunca Türk sahil güvenlik botları duruma müdahale etti, Genelkurmay ihlalleri internet sitesinde duyurdu ve Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan'a nota vermek zorunda kaldı. Ama Dışişleri Bakanlığı, notanın savaşı sonlandıracağından umutsuz.
Çünkü Kardak Kayalıkları civarında avlanan ve iki kiloya kadar ulaşan çipuralar Yunanistan'da iyi para ediyor ve Yunan balıkçıları, Kardak Kayalıkları çevresini mesken tutan çipura sürülerini Türk balıkçılara kaptırmak niyetinde değil.
Kardak'da avlanan deniz çipuraları Yunanistan'da kilosu 30-50 avrodan, çiftlik çipuraları 5-7 avrodan satılıyor.
Bu yıl doruğa çıktı
1996 yılındaki Kardak Krizi'ni kayalıklarda keçi besleyen Yunan çoban tetiklemişti. Çipura kriziyse mevsimsel özelliğe büründü. Kardak çevresindeki büyük çipura sürüleri yüzünden Yunan ve Türk balıkçılarla, iki ülkenin sahil güvenlik kuvvetleri arasında her aralık ve ocak aylarında yaşanan gerilim bu yıl doruğa çıktı.
Kilimli ve Leros adalarından hareket eden 100'ü aşkın Yunan balıkçı teknesi her gün Kardak yakınlarına gelerek çipura için ağlarını atınca yüzlerce Türk balıkçı teknesiyle burun buruna geldi. Kardak çevresinden günde yaklaşık 1 ton çipura avlayan Yunan balıkçılar, karasuları ihlalinde sınır tanımayınca Türk sahil güvenlik botlarını karşılarında buluyor. Yunanistan da bölgeye sahil güvenlik botları gönderince Kardak sularında gerilim tırmandı. Botlar borda bordaya yüzdürülmeye başladı.
Genelkurmay tetikte
Yunanistan'a ait sahil güvenlik botları ile balıkçı teknelerinin Türk karasularını ihlal ettiğine ilişkin tespitleri Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 7 Aralık'tan bugüne kadar meydana gelen ihlal sayısı 25'i aştı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan nezdinde gerekli girişimlerin yapılmasını isteyen Genelkurmay Başkanlığı bu arada bölgedeki tespit çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Genelkurmay'la koordineli olarak harekete geçen Dışişleri Bakanlığı ise Yunanistan'ı yazılı notalarla uyarmaya başladı.
Yunanistan'a birden fazla nota verildiğini, bunların kiminin yazılı kiminin de sözlü olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, bu notaların 'hemen' sonuç vermesinden umutsuz. Çünkü Kardak Kayalıkları çevresindeki çipuranın yoğunluğu neredeyse ocak ayına kadar sürüyor!
Yunanistan'dan da "Atina'da bir kilo çipura 50 avroya satılıyor. Balıkçı teknelerini Kardak'tan uzaklaştırmamız çok zor" yanıtı alan Dışişleri Bakanlığı, yine de yeni notalarla Yunanistan üzerindeki baskıyı artırıp, Yunan teknelerini Kardak Kayalıkları çevresinden uzaklaştırmayı planlıyor.