Yunanistan'da kuş gribi

Avrupa, kuş gribi kâbusundan kurtulamıyor. Türkiye ve Romanya'nın ardından, Yunanistan'daki bir hindi besi çiftliğinde ilk kuş gribi vakasına rastlandığı açıklandı.

ATİNA/BALIKESİR - Avrupa, kuş gribi kâbusundan kurtulamıyor. Türkiye ve Romanya'nın ardından, Yunanistan'daki bir hindi besi çiftliğinde ilk kuş gribi vakasına rastlandığı açıklandı. Çeşme'nin karşısındaki Sakız Adası'na bağlı İnuses Adası'nda bir çiftlik sahibi 10 hindinin ölümü üzerine Sakız Veterinerlik Müdürlüğü'nü haberdar etti. Atina'ya gönderilen hindilerden birinde H5 virüsü bulundu. Hastalığa yol açan virüsün türünün öldürücü H5N1 olup olmadığı bugünkü laboratuvar sonuçlarının ardından belli olacak. Tarım Bakanı Evangelos Basiakos kuş gribine karşı ilk önlem olarak çiftliğin karantinaya alındığını, çiftlik sahibi ve ailesine koruyucu tedavi uygulanmasına başlandığını söyledi. Bakan Basiakos, tahlil sonuçlarına göre ek önlemler alacaklarını kaydetti.
İki AB uzmanı Türkiye'de
Bu arada, Avrupa Birliği'nden iki uzman dün Türkiye'de kuş gribinin görüldüğü Balıkesir'in Manyas ilçesinde inceleme yapmak için Bandırma'ya geldi. Danimarkalı Erit Stogaord ile Belçikalı Philippe Hovbort, yarın Kızıksa'ya giderek alınan önlemleri inceleyecek. Bandırma'da eylülde yapılan kuş gribi tatbikatında hazır bulunduğunu hatırlatan Erit Stogaord, "Bölge hakkında yeterli bilgiyi, tatbikatta öğrenmiştim. Kuş gribinden sonraki önlemleri de takip ediyorum" dedi.
Tavuk mönülü yemek
AB uzmanlarına Banvit A.Ş. tarafından Bandırma Ticaret Odası'nda yemek verildi. Konuklara yemekte, yayla çorbası, hindi salamından börek, piliç kıymasından yapılmış gözleme, piliç şiş ve hindi soteden oluşan bir mönü sunuldu. Stogaord, "Kızıksa'da tüm önlemler zamanında alınmış. Sağlıklı sürüden elde edilmiş beyaz eti tüketmede sakınca yok" dedi.
AB'nin gündemi hastalık
Öte yandan AB dışişleri bakanları bugün Lüksemburg'da kuş gribini ele almak üzere toplanıyor. 20 Ekim'de de AB sağlık bakanları Britanya'da bir araya gelecek. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7604587604580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.