Yunanistan'dan ileride antikçağdan gerideyiz

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İsviçreli konuklarını ağırlarken, Türkiye'deki antik tiyatro sayısının 206 olduğunu, bu konuda Türkiye'nin İtalya ve Yunanistan'ı geçtiğini söyledi.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İsviçreli konuklarını ağırlarken, Türkiye'deki antik tiyatro sayısının 206 olduğunu, bu konuda Türkiye'nin İtalya ve Yunanistan'ı geçtiğini söyledi. Ama Koç'un övünmesine yol açan tiyatro bolluğu, ne yazık ki antik dünyada kaldı. 'Modern' Türkiye'de 13 ilde 40 devlet sahnesi var. Özel tiyatroların sayısı da 100'ü geçmiyor ve bunların da yarısından fazlası İstanbul'da.
Dün İsviçre Konfederasyonu turizmden sorumlu Başkan Yardımcısı Pascal Couchepin'la bir araya gelen Bakan Koç, envanter çalışmalarına değindi: "Özellikle Yunanlı ve İtalyan dostlarımıza söyleyeyim. Bizim bildiğimiz 110 antik tiyatro olduğuydu, 206 antik tiyatro çıktı. Bu sayıya ne İtalya ne Yunanistan sahip değil. Bu eserlerin restorasyonuna ve restrüksiyonuna başladık. Bu, bizim iftiharımız olacak." Koç, kazı yapılmayı bekleyen 20 bin höyük ve 3 bin antik köy bulunduğunu, ancak 120 tanesini kazabildiklerini de vurguladı.