Yunanistan'dan tatbikat yapan Türk jetlerine taciz

Yunanistan'dan tatbikat yapan Türk jetlerine taciz
Yunanistan'dan tatbikat yapan Türk jetlerine taciz
Ege'de yapılan DENİZKURDU tatbikatında Türk F-16 uçaklarına uluslararası sularda Yunan jetleri tarafından tacizde bulunuldu.

TSK’nın en geniş kapsamlı tatbikatlarından Denizkurdu-13, Ege denizinde devam ediyor. Tatbikatta bugün üçüncü safha gerçekleştirilirken, 23 Mayıs’ta tatbikata katılan Türk jetlerine Yunan uçaklarının tacizde bulunduğu iddia edildi.

Vatan gazetesinden Levent İçgen’in haberine göre DENİZKURDU Tatbikatı görevini icra eden Türkiye ’ye ait 2XF-16 uçaklarına, Yunanistan’ın Tanagra meydanından kalkan 2XM-2000 uçağı tarafından, 1 dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu. Türk pilotların tacize karşılık vermemesi sayesinde tatbikat gerçeğe dönüşmeden, kriz aşıldı. Genelkurmay olayı Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU
TSK’nın bölgede yürüttüğü tatbikatlar nedeniyle Yunanistan geçmiş yıllarda da alarm seviyesini artırıyordu. 2007 yılındaki DENİZKURDU tatbikatı devam ederken, Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan F-16 kollarına Yunan uçaklarınca iki defa önleme yapılmıştı. 2010 yılında ise Bandırma’daki 6. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki tatbikatta 18 F-16 savaş uçağı, senaryo gereği Ege Denizi’nin uluslararası sularından uçarak temsili düşman gemilerine saldırınca Yunan uçakları Türk jetlerine önleme yapmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113508711350874

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cocukluk - keryil

  diplomatlar artik senelerdir suren bu tip islere alistiklari icin bunlari kucuk, duzeyli surtusmeler olarak goruyor olabilirler. ben bunu APTALLIK, GERIZEKALILIK olarak goruyorum. ister yunaninstan tarafindan yapilsin ister turkiye. birbirinizle savasma ihtimaliniz ne kadar? 0. Nato, AB, BM varken sizin uc kurusluk milliyetciliginiz kimsenin umrunda olmaz. turkiye AB'ye girmeye calisiyor, ortadogudaki savas ihtimallerini savusturmaya (?) ugrasiyor, yunanistan turkiye'den turist koparmak derdinde cunku ekonomik kriz var. iki tarafin birbirine saldirmasi kendi cikarlarina dahi aykiri. o zaman ne hakla jet yakiti harciyorsunuz bu aptalliklariniz icin? ne hakla insanlari riske atiyorsunuz? tabi turkiye icin hava daha hos, vergiler sayesinde benzin 4.5 liraysa jet yakiti 1.5 lira. biz finanse ediyoruz beyefendilerin uluslararasi sidik yarislarini.

  ESKİDEN - pispor

  it dalaşı diyorlardı gerek basın medya.Şimdi ise Taciz.öyle bizde kadına yapılan "taciz"dünyanın hiç bir yerinde yoktur.

  Parası olmayan düşmanca haereketlerden kaçınsın. - YorumTürk

  Hem paraları yok. Hem iç politika gündemi için olay yaratıyorlar. Radar kilitlemek bak seni öldürebilirim demek ile aynı anlama gelir. Yunan fazla kaşınma sabrımızı taşırma!

  Kaptir yapmayin - Davi21

  Hem diger ulkenin toprakalrina gireceksin ,hemde diyeceksin bizi taciz ediyorlar.Turk tarafi her zaman bunu yapiyor.Yunan halkini rahat birakin lutfen.Bu osmanli oyunlarindan vazgecin lutfen.