'Yunanistan'ın askeri masrafı az'

Dünya Bankası'nın rakamlarına göre Yunanistan'ın savunma için ayırdığı kaynakta son yıllarda azalma görülüyor.

WASHINGTON/ANKARA - Dünya Bankası'nın rakamlarına göre Yunanistan'ın savunma için ayırdığı kaynakta son yıllarda azalma görülüyor.
Dünya Bankası'nın 2005 Raporu çerçevesindeki Dünya Kalkınma Göstergeleri'ne göre, 2003 yılı rakamlarının veri alındığı kıyaslamada, GSYH'ya oranla en çok askeri harcamalar, sıcak çatışma ihtimalinin yüksek olduğu Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede yapılıyor. Türkiye, GSYH'nin yüzde 4.9'u oranında bir askeri harcama gerçekleştirirken, Türkiye'nin komşuları da yüksek oranlı askeri harcamada bulunuyor.
Suriye, GSYH'nin yüzde 6.9'unu ayırırken, Yunanistan'daki oran ise 4.1. Yunanistan'ın askeri harcamaları, yıllar itibarıyla GSYH'nin yüzde 4'ünün altına inmiyor. Ancak Yunanistan'ın, Türkiye'yle karşılıklı ilişkilerinin gelişmesiyle birlikte askeri harcamalarında nispi gerilemeler görülüyor. 1995 yılında GSYH'nin yüzde 4.3'ü oranında bir kaynak ayıran Yunanistan'ın ayırdığı bu kaynak 2003 yılında yüzde 4.1'e gerilemiş.
Bulgaristan, GSYH'nin yüzde 2.6'sı oranında bir kaynağı askeri harcamaları için ayırırken, Azerbaycan yüzde 1.9'unu, Rusya yüzde 4.3'ünü, Gürcistan yüzde 1.1'ini, İran yüzde 4.5'ini ayırıyor.
En çok Eritre harcıyor
Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede, İsrail, GSYH'nin yüzde 8.7'sini, Kuveyt yüzde 12.5'ini askeri harcamalara ayırıyor. Dünya genelinde, GSYH temelinde en yüksek oranlı askeri harcama yapan ülke ise yüzde 19.4'lük rakamla Eritre olarak gösteriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/8473098473090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.