Yunanistan'ın hindisi kayıp

Yunanistan'da kuş gribinden öldüğünden şüphelenilen bir hindinin 'tahlil trafiğinde' kaybolduğu öne sürüldü.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da kuş gribinden öldüğünden şüphelenilen bir hindinin 'tahlil trafiğinde' kaybolduğu öne sürüldü. Tarım Bakanı Evangelos Basiakos iddia ile ilgili olarak detaya girmemeye çalışarak, "Tahliller için Selanik ve Londra'ya gönderilmek üzere Inuses Adası'ndaki hindilerden yeni örnekler alındı" dedi.
Atina'daki Veterinerlik Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise "Dokuz hindinin kan örneklerinde yapılan ikinci tahliller negatif çıktı" denildi. Yunan medyasına göre ise ilk tahlilde H5 virüsü bulunan ölü hindi, eğer yanlış teşhis yapılmadıysa -ki pek ihtimal verilmiyor kayboldu.
'Hindi dedektifi değilim'
AB'nin sağlık konularından sorumlu komiseri Kıbrıslı Rum M. Kiprianu da, Yunanistan'daki şüpheli hindinin kan örneğinin henüz Londra'daki uzman veterinerliğe neden hâlâ gönderilmediğini bilmediğini söyledi. Yunan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos, gazetecilerin ısrarlı sorularını cevaplandırırken, bir örneğin değil, aynı kümesteki hindilerin çoğunluğunun örneklerinin önem taşıdığını belirterek, "Hindinin arkasında dedektif Herkül (Hercules) Poirot olacak değilim" dedi. Inuses Adası'nı ziyaret eden Sağlık Bakanı Nikitas Kaklamanis de, "Ben sağlık bakanıyım Sadece sorumluluk alanıma giren konularda konuşurum" diye konuştu. Çeşme'nin karşısındaki 450 kişinin yaşadığı Inuses Adası'nda hafta başında dokuz ölü hindi bulunmuş, çiftiliğe giriş-çıkışların yasaklandığı belirtilmişti.
Öte yandan AB Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Merkezi heyeti, Kızıksa'daki incelemelerini dün tamamladı. Heyette yer alan Philippe Houdart, "AB Komisyonu üyesi olarak size söyleyebileceğimiz şeyler sınırlı. Sadece basın mensuplarının bize olan yoğun ilgisinden dolayı şaşkın olduğumu söyleyebilirim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7606937606930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.