Yunus Emre gitti Mehmet Cengiz geldi!

Yunus Emre gitti Mehmet Cengiz geldi!
Yunus Emre gitti Mehmet Cengiz geldi!
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gerçekleştirilemeyen 2. dalgasına ait dinleme kayıtlarında adı geçen ve "Bu milletin a... koyacağız" sözleri tepki çeken işadamı Mehmet Cengiz'in adı bir İlahiyat Fakültesi binasına üstelik "Yunus Emre'nin yerine" verilmiş...

Radikal.com.tr – Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gerçekleştirilemeyen 2. dalgasına ait dinleme kayıtlarında adı geçen ve "Bu milletin a... koyacağız" sözleri tepki çeken işadamı Mehmet Cengiz bugün iki farklı haberle yine basının gündemindeydi. Cengiz'in, İstanbul 'daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesindeki "Yunus Emre Binası"nın yenilenme çalışmalarına verdiği destek nedeniyle bu binanın adının değiştirildiği ve Cengiz'in adının verildiği ortaya çıktı. İşadamı Mehmet Cengiz'le ilgili ikinci iddia ise Balıkesir'de ithal kömürle çalışan termik santralinin, usulsüz şekilde alınan bir orman arazisi üzerine yapıldığı yönünde. 


İLAHİYAT FAKÜLTESİN'E O İŞ ADAMININ ADI

“Dini bütün, namazında niyazında İlahiyat Fakültesi’nde ders veren profesör okurlarım telefon ettiler; ‘Bizim ağırımıza gidiyor’ bunu da yaz dediler. ‘Nedir sizi üzen’ diye sordum. ‘Yunus Emre’nin adını sildiler yerine Milletin a….’a koyacağız… diye küfür eden müteahhit işadamı Mehmet Cengiz’in adını koydular, budur bizi üzen’ diye cevap verdiler…
Doğru mu bu?
Araştırdım.
Doğru çıktı.”


Bu satırlar Necati Doğru’nun bugün Sözcü gazetesinde yer alan köşe yazısından

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının, 25 Aralık’taki ikinci dalgasına ait savcılık fezlekelerinde yer aldığı iddia edilen bazı teknik takip kayıtlarında, bir medya kuruluşunun satın alınması için oluşturulan para havuzuna katılan işadamlarından biri olarak adı geçen ve bir konuşma sırasında, “Bu milletin a… koyacağız” şeklindeki küfürlü konuşması tepki çeken işadamı Mehmet Cengiz’in adının, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki bir binaya verildiği ortaya çıktı. Fakültenin web sayfasında binanın banisi (yapımı için para veren kişi) olduğu belirtilen Cengiz’in, kendi ismi verilen binanın önünde, adının yazılı olduğu büyük bir tabelanın altında bazı öğrenciler ve öğretim üyeleriyle çektirdiği bir fotoğraf da yer alıyor.

Necati Doğru yazısında, söz konusu binanın, Mehmet Cengiz’in verdiği parayla yenilenmeden önce adının “Yunus Emre” olduğunu, 1961’de Bağlarbaşı’na taşınarak İlahiyat Fakültesi adını alan Yüksek İslam Enstitüsü’ne ait olduğunu da belirtiyor.

Doğru’ya konuyla ilgili bilgi veren öğretim üyeleri, yenileme çalışmalarından sonra binaya yine “Yunus Emre Binası” adı verildiği ancak ‘yönetime gelen baskı’ üzerine bu adın “Mehmet Cengiz Binası” olarak değiştirildiğini öne sürdüler. 


YASAĞA RAĞMEN ORMAN VERİLDİ

Mehmet Cengiz’le ilgili olarak bugün basında yansıyan ikinci haber ise Çanakkale’nin Karabiga beldesinde yaptırmak istediği termik santral ile ilgili. Birgün gazetesinden Doğu Eroğlu’nun haberine göre, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü’nün kesin talimatlarına rağmen, Cenal Enerji Santrali’nin bazı ünitelerinin orman alanı içine kurulmasına izin verdi ve bu işlemi “ticari sır” diyerek gizlemek istedi.

Eroğlu’nun haberine göre, Cengiz Holding ve Alarko Grubu’nun Karabiga’da inşa etmek istediği Cenal Enerji Santrali ile ilgili süreç, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) İzin ve İrtifak Dairesi Başkanlığı’nın 11 Haziran’da aldığı kararla başladı. OGM, Orman Bölge Müdürlüklerine gönderdiği yazıda, devlete ait ormanlar içerisine kurulmak istenen ithal kömüre dayalı termik santraller hakkında olumlu görüş bildirilmemesi yönünde kesin talimat verdi. “Kaynağı orman alanı içinde bulunmayan ithal kömüre dayalı termik santrallerin orman sayılan alan içinde yapılmasında kamu yararı ve zaruret olmadığından olumlu görüş bildirilmemesi, izin taleplerinin değerlendirmeye alınmadan talebin geri çevrilmesi ve izin raporu düzenlenmemesi” yönünde kesin karar belirten OGM, ithal kömüre dayalı termik santrallerin ormanlık alanlara kurulmasının önünü kesti.

OGM, 23 Eylül 2013 tarihinde Orman Bölge Müdürlüklerine gönderdiği yazıyla, 11 Haziran tarihli kararını iptal etti ve orman alanına kurulacak termik ve nükleer santrallerde, kamu yararı ve zaruret olup olmadığının tespiti yetkisini Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devretti. Karabiga’daki orman arazisinin Cenal Enerji Santrali için tahsis edilmesi skandalı, bu iki kararname arasında gerçekleşti.

OGM’nin orman sayılan alanlara ithal kömüre dayalı termik santral ve bağlı ünitelerin inşasını kesin bir biçimde yasakladığı, hatta “gelen talepleri değerlendirmeye almadan geri çevirme” talimatı verdiği karar yürürlükteyken, Karabiga’ya da bakan Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün Cenal Enerji Santrali’nin atık depolama tesisinin orman alanına inşasına olur verdiği anlaşıldı. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü 28 Ağustos 2013 tarihli kararında, tam 133 buçuk hektarlık orman alanını, Cenal Enerji Santrali kapsamında yapılacak katı atık bertaraf ve depolama tesisi için Mehmet Cengiz’in ortağı olduğu Cenal A.Ş.’ye tahsis etti. Orman arazisi 135 bin TL karşılığında Cenal A.Ş.’ye verilirken, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yasağa rağmen, “kamu yararı ve zaruret olduğu” gerekçesiyle orman arazisinin devri yönünde görüş bildirdi.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün imza attığı skandal, Karabiga’ya kurulmak istenen Cenal Enerji Santrali’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarına dava açan Karabiga Temiz Doğa Derneği Başkanı Aslı Badem’in yaptığı bilgi edinme başvurusuyla ortaya çıktı. 5 Aralık 2013 tarihinde Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bilgi edinme başvurusu yapan Badem, Cenal Enerji Santrali’yle ilgili alınan kararları ve orman alanına yapılması planlanan ithal kömüre dayalı santrallerle ilgili Orman Genel Müdürlüğü talimatlarını sordu. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, OGM’den gelen ithal kömüre dayalı santrallerin ormana yapılmasına kesinlikle izin verilmemesine ilişkin kararları Badem’e yolladı ancak orman alanının Cenal Enerji Santrali’ne 28 Ağustos’ta devrini gösterir belgeleri, “ticari sır” ve “ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi ve belgeler” olduğu gerekçesiyle göndermedi.