Yürek yakan puset kazası

Bir yaşındaki Emirhan Özdemir, fren kilidi açılan bebek arabasının kurbanı oldu. Annesi Gülseren Özdemir'in dün Mamak'ta gezdirmeye çıkardığı Emirhan, arabanın fren kilidi boşalınca kaldırıma yuvarlandı.

ANKARA - Bir yaşındaki Emirhan Özdemir, fren kilidi açılan bebek arabasının kurbanı oldu. Annesi Gülseren Özdemir'in dün Mamak'ta gezdirmeye çıkardığı Emirhan, arabanın fren kilidi boşalınca kaldırıma yuvarlandı. Kafasını kaldırıma vuran Emirhan, kurtarılamadı.
Eşi Batman'ta jandarma astsubay olarak görev yapan Gülseren Özdemir, anne ve babasını ziyaret etmek için oğlu Emirhan'la birlikte iki haftalığına Ankara'ya geldi. Özdemir'in babası, torunu Emirhan için bir bebek arabası almıştı. Gülseren Özdemir, bebeğini dün bu arabayla gezdirmeye çıkardı. Gezinti sırasında bir mağazanın önünde duran anne, bu sırada bebek arabasının frenini kilitledi. Ancak, Özdemir vitrine göz gezdirdiği sırada fren kilidi açılan araba hareket ederek kaldırımdan aşağıya yuvarlandı.
Emniyet kemeri bağlı olan Emirhan da arabayla birlikte yere yuvarlandı ve kafasını kaldırıma çarptı. Hastaneye kaldırılan Emirhan, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Şoka giren anne, 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu çocuğunun ölümüne sebep olmak' iddiasıyla savcılıkça ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Bebek arabasında standart var
Bebek arabaları ve pusetler için Avrupa standardı 1999 yılı mart ayında Türk Standartları Enstitüsü'nce de kabul edilerek uygulanmaya başlandı. Buna göre tüm puset üreticilerinin yeni standarda uymaları yasal zorunluluk haline geldi.
Avrupa standardının en önemli noktalarını bebek arabaları ve pusetlerin dengeli olması, üründe el, ayak ve parmak gibi herhangi bir organın sıkışma tehlikesi bulunmaması, şase ve parçaların dayanıklığı gibi unsurlar oluşturuyor.
EN-1888 standardına göre ayrıca tüm bebek arabalarında tekerlek kilit mekanizması ve emniyet kemeri bulunması gerekiyor. Üretici firmalar ve uzmanlar anne ve babaları bebek arabalarında mutlaka tekerlek kilitlerini kullanmaları, çocukların emniyet kemerini takılı tutmalarını ve hem belden hem de omuzdan bağlamalı kemerleri tercih etmeleri gerektiğini söylüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7512847512840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.