Yürek yufka, kepçe bol

İstanbul'da binlerce kişi her akşam iftar kumanyalarıyla karnını doyuruyor. Kumanyalar yarım saat içinde tüketiliyor ama paketleri hazırlamak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merkez Mutfağı'nda sabahın erken satlerinden itibaren hummalı bir çalışma başlıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'da binlerce kişi her akşam iftar kumanyalarıyla karnını doyuruyor. Kumanyalar yarım saat içinde tüketiliyor ama paketleri hazırlamak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merkez Mutfağı'nda sabahın erken satlerinden itibaren hummalı bir çalışma başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Bayrampaşa'daki merkez mutfağında aşçıdan şoföre ve temizlikçiye kadar tam 90 personel çalışıyor. Günde 5 bin kişiye yemek hazırlanan mutfakta beyaz önlüklü ve maskeli aşçılar ve yardımcıları gün boyu dev kazanlar ve tencereler arasında koşuşturup duruyor.
Sekiz yıldır mutfakta çalışan Yusuf Şişman, kocaman tenceredeki tam 500 kişilik çorbayı dev bir kaşıkla karıştırıyor. Şişman, gülerek, "İşimi çok sevdiğim belli olmuyor mu?" diye sorarken bir yandan da göbeğini gösteriyor. Aşçıbaşı Muhittin Yıldız ise 20 kilo pirince 500 gram tuzu ve 5 kilo sıvı yağı ekleyerek pilav yapıyor. Mutfağın başka bir köşesinde ise 30 kişilik bir ekip çalışıyor. Bu ekip İstanbul'da 10 bölgede gezici aşevlerinin dağıttığı tam 25 bin kumanyayı hazırlıyor.
Hummalı çalışma
30 kişi ilçe ilçe gruplara ayrılmış, sabah saat sekizden öğleden sonra üçe kadar binlerce kumanya hazırlıyor. Biri köpükten yapılmış kumanya kutularına pilav diğeri zeytin ve hurma koyuyor, başka biri çatal bıçak yerleştirirken, son iki kişi kutuya dışardan bant çekiyor ve karton kolilere yerleştiriyor. Şirinevler grubundan Kazım Soydeğer, günde 2 bin paket hazırladıklarını anlatarak, "İftar vakti kumanyaları dağıtmaya gidiyoruz. En çok kuyruktaki öğrencilere üzülüyorum. Kimi boyacılık yapıyor. Boynu bükük olarak sıraya giriyorlar. Çok üzülüyorum. İnanın ki gündüz paketleri hazırlarken bol bol koyuyorum yemekleri kutuya" diye konuşuyor.