Yurt Atayün'den suç duyurusu

Yurt Atayün'den suç duyurusu
Yurt Atayün'den suç duyurusu
Operasyon kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Atayün, gözaltı sürecine ilişkin İstanbul Emniyet Müdürü ile dilğer ilgiller hakkında suç duyurusunda bulundu

İSTANBUL - Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, gözaltı sürecine ilişkin İstanbul Emniyet Müdürü ile diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Atayün, avukatı aracılığıyla gözaltı sürecine ilişkin İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Terörle Mücadele Şube Müdürü Kayhan Ay, Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Cengiz Kaçak ile diğer ilgililer hakkında suç duyurusu yaptı.

Suç duyurusu dilekçesinde, Atayün'ün, kamuoyunda Tevhid-Selam örgütü soruşturması olarak adlandırılan, örgütün faaliyetlerinin deşifresi ve engellenmesi, örgütle iltisaklı şüpheli şahısların yakalanması, suç ve suç unsuru materyalin ele geçirilmesine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan 2011/762 sayılı soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak görev yaptığı kaydedildi.

'TACİZ EDİLDİK'

Dilekçede, Yurt Atayün'ün, telefonla davet edilmesi üzerine emniyet müdürlüğüne gelerek teslim olmasına rağmen kaçma şüphesinden bahsedilemeyecekken hastaneye doktor muayenesine götürülürken ellerinin arkadan kelepçelendiği ifade edildi.

Atayün'ün basın mensuplarının karşısına özellikle kelepçeli olarak çıkarıldığı öne sürülen dilekçede, "Müvekkilimiz oruçlu olmasına rağmen görevliler nezarethane içinde sigara içerek kendisini rahatsız etmişler, yeterli gıda verilmemiştir. Nezarethane ışıkları kapatılmayarak uyuması engellenmiş, astım hastası olduğu bilinmesine rağmen tuvalete en yakın nezarethaneye yerleştirilmiştir" denildi.

Dilekçede, Altınok, Çalışkan, Ay ve Kaçak'ın "görevi kötüye kullanma", "hürriyeti tahdit" ve "işkence, kötü muamele" suçlarından haklarında dava açılması ve cezalandırılması talep edildi. AA