Yurt-Kur borç tahsili peşinde

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt-Kur) trilyonlarca liralık alacağını tahsil etmek için harekete geçti. Kurum adresi belli olanlar için haciz işlemi başlatıyor.

ANKARA - Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt-Kur) trilyonlarca liralık alacağını tahsil etmek için harekete geçti. Kurum adresi belli olanlar için haciz işlemi başlatıyor.
Kurumun 1984'den önce alacağı olmadığını belirten Yurt-Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak, bu tarihten sonraki borçların tahsili amacıyla hiç ödeme yapmayan 216 bin kişiden ilk 100 binine haciz işlemi başlatılması
için Maliye Bakanlığı'na yazı göndereceklerini söyledi. Daha sonra kalan 116 bin kişinin adres tespitine başlayacaklarını vurgulayan Albayrak, işlemlerin yürütülebilmesi için nüfus idaresi, vergi daireleri gibi değişik kanallardan bu kişilerin adreslerine ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti.
Binlercesi vazgeçti
Albayrak'ın verdiği bilgiye göre, Yurt-Kur'a 1984 yılından bu yana 216 bin kişi öğrenim kredisi borcunu hiç ödemedi. Bu kişilerden tahsil edilecek kredi borcu, gecikme zammıyla birlikte toplam 142 trilyon lira.
Borcunun birkaç taksidini ödeyen 163 bin kişiden alınacak anapara ve faiz tutarı da toplam 43.8 trilyon lira olarak hesaplandı. Buna göre, 1984 yılından beri kurumdan kredi alan toplam 476 bin kişiden yalnız 97 bini borcunu aksatmadan ödedi.
Katkı kredisi de dönmedi
Yurt-Kur, öğrenim kredisinin tahsilinin ardından katkı kredisinin geri ödemeleri için de aynı süreci başlatacak. Katkı kredisi borcunu da 1984 yılından bu yana hiç ödemeyen 179 bin, aksatarak ödeyen 122 bin kişi bulunuyor. Katkı kredisinin tamamını ödeyen yalnız 84 bin kişi var.
Borcunu internetten öğren
Kredi borcunu öğrenmek isteyenler, kurumun www.kyk.org.tr internet adresinden bilgi alabiliyor. Sitede kredi numarasına göre borç sorgulaması yapılabiliyor. Kredi numarası bilmeyenler için de ayrı bir link var.
Yurt-Kur, kredi borcunu ödemek isteyenlere taksit kolaylığı sağlıyor. Buna göre anapara peşin tahsil ediliyor, biriken faiz tutarı da taksitlere bölünüyor. Genel müdür Albayrak, bu uygulamanın geri ödemelere hız kazandırdığını belirterek, geçen sene ilk 8 ayda 10 trilyon lira borç tahsili yapılırken, bu yıl aynı dönemde 40 trilyon lira sağlandığını kaydetti.