Yurt-Kur kaldırılacak

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (Yurt-Kur) kaldırılarak yurtların...

PARİS / ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (Yurt-Kur) kaldırılarak yurtların üniversitelere devredileceğini açıkladı.
Paris'teki UNESCO Genel Konferansı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bostancıoğlu, kredi dağıtımı ve yurtlar konusunda üniversitelere verilecek yetkiyle daha etkili sonuçlar elde edileceğini söyledi. Bostancıoğlu, uygulamanın yılbaşına kadar başlatılmasının hedeflendiğini açıkladı.
Yurt-Kur'un görevinin üniversitelere devredilmesi işlemi ilk olarak Yüksek Öğretim Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle gerçekleştirilecek. Üniversitelerin kendi öğrencileri için yurt ücretlerini ayarlama, kredi dağıtma ve harç toplama konusunda özerk olmalarını öngören değişiklikle ilgili tasarı Başbakanlığa sunuldu. Tasarının yasalaşması durumunda ilk olarak kampüsü içinde yurt bulunduran üniversiteler, bu özerkliği elde edecek. Daha sonra diğer üniversiteler özel bir kanunla bu özerkliğe kavuşacak.
Yaklaşık 2 milyon üniversite öğrencisine hizmet sunan Yurt-Kur'a 2001 bütçesinde 241 trilyon 500 milyon liralık ödenek ayrılmıştı. Öğrenim kredisi olarak öğrencilere her yıl yaklaşık 100 trilyon lira dağıtan Yurt-Kur, 1 milyondan fazla öğrencinin de yurt giderlerini karşılıyor.