Yurt-Kur'un 10 yıllık müdürü görevden alınıyor

Yurt-Kur'un 10 yıllık müdürü görevden alınıyor
Yurt-Kur'un 10 yıllık müdürü görevden alınıyor
AK Parti iktidarının ilk aylarında Yurt-Kur müdürlüğüne getirilen ve 10 yıldır aralıksız bu görevde olan Hasan Albayrak'ın görevden alınmasına ilişkin kararname Köşk'e gönderildi. Albayrak'ın, kurumun Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlandığı 2011'den beri Bakan Suat Kılıç ile sorun yaşadığı belirtiliyordu.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ - can.guleryuzlu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARAYükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (Yurt-Kur), AK Parti ’nin iktidara gelişiyle birlikte genel müdürlük görevini üstlenen ve 10 yıldır bu görevi sürdüren Hasan Albayrak’ın görevinden alınmasına ilişkin kararname Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Albayrak’ın, Yurt-Kur’un 2011 yılından itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ‘ilgilendirilmiş’ konuma getirilmesinin ardından Bakan Suat Kılıç ile ‘yönetim anlayışı’ konusunda problemler yaşadığı belirtiliyordu.

2002 yılında AK Parti’nin iktidara gelmesinden 4 ay sonra 10 Mart 2003 tarihinde Yurt-Kur Genel Müdürlüğü görevine atanan Hasan Albayrak, bu görevinden alınıyor. Aynı zamanda AKP döneminde en uzun süre aynı kurumda genel müdürlük yapan ismi olarak da bilinen Albayrak’ın alınmasına ilişkin kararname Çankaya Köşkü’ne gönderilirken, Gül’ün de imzasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanacak. 


BAKAN KILIÇ İLE ‘ANLAŞMAZLIK’ YAŞANIYORDU
Görevde bulunduğu süre boyunca, iktidarın da sıklıkla övünç kaynağı olan yurtlardaki, kapasite ve hizmet anlayışındaki değişim ile öğrencilere verilen burslardaki artışlarda önemli katkısı olan Albayrak’ın görevinden alınmasında, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile yaşadığı sorunların etkili olduğu belirtiliyor. Yurt-Kur’un 2011 yılında çıkarılan bir kanunla Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ‘ilgilendirilmesi’nin ardından, Bakan Suat Kılıç ile Yurt-Kur Müdürü HAban Albayrak arasında yaşanan sorunlar, ‘yönetim anlayışındaki farklılıklar’ olarak ifade edilmişti.

Bu arada kulislerde, Albayrak’ın yerine Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın getirileceği konuşuluyor.