Yurtdışına çıkmak isteyen savcı Çimen'in pasaportuna el konuldu

Yurtdışına çıkmak isteyen savcı Çimen'in pasaportuna el konuldu
Yurtdışına çıkmak isteyen savcı Çimen'in pasaportuna el konuldu
HSYK tarafından açığa alınan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan savcı Adnan Çimen'in Almanya'nın Hamburg şehrine gitmek için Atatürk Havalimanı'ndan çıkışına izin verilmedi. Çimen'in pasaportuna el konuldu.

RADİKAL - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılan ve Barırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine "Selam ve Tevhid'de kumpas" soruşturması kapsamında, "Siyasi ve askeri casusluk", "silahlı terör örgütü kurma ve üye olma", "Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan 54 savcı ve hakim arasında bulunan Adnan Çimen'in, hakkında yasağın konulduğu 3 Kasım 2015 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentine gitmek için Atatürk Havalimanı'a gittiği öğrenildi.

Pasaport kontrolünde Çimen'e Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aynı gün yurt dışına çıkış yasağı konulduğu, Çimen'in ise kendisine bu konuda herhangi bir tebligat yapılmadığını söylediği öğrenildi.

PASAPORTUNA EL KONULDU

Bunun üzerine görevlilerin Çimen'e hakkında çıkartılan yurt dışına çıkış yasağının tebliğ edildiği, pasaportuna el konulduğu ve Çimen'in yurt dışına çıkamadığı kaydedildi.

54 KİŞİNİN PASAPORTU İŞLEVSİZ HALE GETİRİLDİ

Diğer yandan Emniyet Genel Müdürlüğünce hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan 53 kişinin de pasaportu işlevsiz hale getirildi.
Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Kasım 2015 günü aralarında Cihan Kansız, Mehmet Berk, Adnan Çimen, Celal Kara, Muammer Akkaş, Hikmet Usta, Mehmet Ekinci, Metin Özçelik, Mustafa Başer, Sedat Sami Haşıloğlu, Menekşe Uyar ve Süleyman Karaçöl'ün de olduğu 54 hakim ve savcının yurt dışına çıkışına yasak koymuştu.
DHA-YÜKSEL KOÇ