Yurtiçi Kargo'dan atılan işçiler direnişte

Yurtiçi Kargo'dan atılan işçiler direnişte
Yurtiçi Kargo'dan atılan işçiler direnişte
DİSK'e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan Yurtiçi Kargo çalışanları Ankara'da eylem yaptı.
Haber: Şahin İMĞA / Arşivi

ANKARA - Kocatepe Camii önünde bir araya gelen işçiler buradan Sıhhıye Sağlık sokakta bulunan Yuriçi Kargo Yenişehir Şubesi’ne kadar “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Davamız ekmek davasıdır” sloganları ile yürüdüler. İşçiler, işten atılan arkaşlarımız işe geri alınana kadar direnişlerine devam edeceklerini bildirdiler.

“ÜYELERİMİZE BAKI VE TEHTİT UYGULANDI”

Şube önünde yapılan basın açıklamasında “Yurtiçi Kargo’da çalışan işçi kardeşlerimiz haftalık 70-80 saatlere varan çalışma sürelerine, sefalat sürelerine dönüşen düşük ücrete, angarya, kölece çalışmaya isyan ederek Anayasal, yasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olmuşlardır. Bu durumu hazmedemeyen işverenler, anayasal suç işleyerek üyelerimize baskı ve tehdit uygulayarak, sendikadan istifa etmeye zorlamış, olmadı işten atmakla tehdit etmiştir. Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan 70’e yakın işçi kardeşimiz ‘daralma, performas düşüklüğü’ gibi gerekçelerle işten çıkartılmıştır” denildi.

TCK 118 E GÖRE BU DAVRANIŞLAR SUÇTUR”

NAKLİYAT-İŞ Konya il temsilcisi Ali Özçelik tarafından okunan açıklamada, “Yurtiçi Kargo işvereninin haksız, kanunsuz baskılarını, tehtitlerini ve işten çıkartmaları protesto ediyoruz. TCK’nın 118. Maddesine göre bu davranışlar suçtur” ifadelerini kullanıldı.

“BURADA MUHATTABIMIZ İBRAHİM ARIKAN’DIR”

Özçelik, “Sendikamız Ankara’da önemli sayıda Yurtiçi Kargo şubesinde toplu sözleşme yapmak için gerekli çoğunluğu sağlamış ve Bakahlığa yetki başvurusunda bulunmuştur. Ve bazı şubelerde sendikal çoğunluğu sağlamamız Bakanlık tarafındanda tespit edilmiştir. Burada muhattabımız sadece acenteler değildir. Burada muhattabımız Yuriçi Kargo işvereninin kendisidir. yani İbrahim Arıkan’dır. Çünkü burada acentelik ilişkisi de zaten muvuzaalıdır. 4857 sayılı yasanın 2. maddesine göre asıl iş taşerona yani alt işverene devredilemez. Dolayısıyla acentelerde sağladığımız çoğunluk yurt içi kargo işverenini yasal olarak bağlar. Acentelerde sağladığıhız çoğunluk tespitleriyle Yur İçi Kargo işvereninin karşısına her yerde çıkacağız” dedi.

GERİ ALINSINLAR

Basın açıklamasının ardından sloganlarla Yuriçi Kargo Kolej şubesine ve ardından Meşrutiyet şubesine geçildi. Burada yapılan basın açıklamasın’da, “işten atılan arkaşlarımız işe geri alınana kadar işyeri önünde direnişe başlıyoruz”denildi. İşçiler açıklamanın ardından Yuriçi Kargo Meşrutiyet şubesi önünde beklemeye başladılar.