Yurtlara talep arttı

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (Yurtkur) bağlı yurtlara başvuru sayısında ekonomik kriz nedeniyle patlama oldu. Sadece Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla yapılan başvuruların sayısı 155 bin 687 oldu.

ANKARA - Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (Yurtkur) bağlı yurtlara başvuru sayısında ekonomik kriz nedeniyle patlama oldu. Sadece Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla yapılan başvuruların sayısı 155 bin 687 oldu. Üniversitede okuyan ara sınıf öğrencilerinden
ise 11 bin 208 kişi başvuruda bulundu.
ÖSYM'nin yaptığı yerleştirme sonucunda, 52 bin 701 öğrenci yurda asıl listeden kayıt yaptırmaya hak kazanırken, 102 bin 986 öğrenci de yedek listeye girdi.
Geçen öğretim yılında yurtlara, ÖSYM aracılığıyla toplam 151 bin 389 kişi başvurmuştu. Yurtkur yetkilileri, öğrencilerin, ekonomik krizden dolayı devlet yurtlarını tercih ettiğini, bu yıl, yeni yurt binaları açacak olmalarına karşın, yurdu yedek listeden kazanan öğrencilerin sayısını eritmekte zorlanacaklarını dile getirdi.
Bu yıl 252 bin 569 öğrenci katkı kredisine, 261 bin 886 öğrenci de öğrenim kredisine başvurdu.
Kayıt tarihleri
Yurtkur'a bağlı yurtlara asıl listeden yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını 13-26 Eylül arasında yaptıracak. 28 Eylül'den itibaren yedek listelerin kayıtlarına başlanacak. Yedek listeler her beş günde bir bölge müdürlükleri veya yurt müdürlüklerince ilan edilecek.
Özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına girecek öğrenciler ile master ve doktora öğrencileri, öğrenim kredisi, katkı kredisi ve yurt için 1-10 Ekim 2001 tarihleri arasında başvurabilecek. Yurtlarda barınmaktayken, okuduğu bölümü bitiremeyen öğrencilerin yurt başvuruları ise 17 Eylül-3 Ekim 2001 tarihleri arasında yapılacak. Yurtkur'a bağlı yurtlar, 17 Eylül Pazartesi günü açılacak.