Yurtta 20 bin çocuk var

'Koğuş' devri bitiyor
Bakıma muhtaç çocukları barındıran Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda (SHÇEK) personel ve bina yetersizliği had safhada. Genel Müdür İsmail Barış, "0-18 yaş arasında 20 bin çocuğa barınma imkânı sağlıyoruz. Koğuş sistemini bırakarak ev ortamına geçmek için proje başlatıyoruz" dedi.
1.5 milyar YTL gerek
Kurum, çocuk ve gençlere halen 194 binayla destek sağlıyor. Tümüyle 'ev sistemi'ne geçmek için 2 bin konut şart. Bütçeden 45 milyon 67 bin YTL pay ayrılan SHÇEK'in, Avrupa standartlarında hizmet verebilmesi için gereken paraysa 1.5 milyar YTL.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Kimsesiz ve bakıma muhtaç çocukları barındıran Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) personel ve bina yetersizliğinden şikâyetçi. SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, kuruma bağlı yetiştirme yurtları ve çocuk yuvalarında 0-18 yaşları arasında yaklaşık 20 bin çocuğa barınma imkânı sağladıklarını, ancak hem personel hem de barınacak yer açısından yetersiz kaldıklarını itiraf etti. İsmail Barış, "Yavrularımıza ev ortamında barınma imkânı sağlamak amacıyla koğuş sistemini terk edeceğiz" dedi.
Türkiye genelinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı 86 çocuk yuvası, 108 yetişkin yurdu, 62 huzurevi, 8 kreş ve gündüz bakımevi, 66 bakım ve rehabilitasyon merkezi, 58 toplum merkezi, 40 çocuk ve gençlik merkezi, 5 yaşlı dayanışma merkezi, 22 aile danışma merkezi bulunuyor. Sadece kuruma bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında 20 bin kimsesiz çocuk ve genç barınıyor. Kurumun en büyük sıkıntısı yetersiz binalar ve personel.
SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış ise kurumda çalışacak personelin 'gönül insanı' olması gerektiğini söyledi. Bu konuda çalışma yaptıklarını söyleyen Barış, "Bize bağlı kurumlarda çalışacak personelin niceliğinden çok niteliği önemli. Burada çalışacak personelin sadece eğitimi bizim için yeterli değildir. Eğitimli personelin aynı zamanda çocuğu, yaşlıyı sevmesi, 'gönül insanı' olması gerekir. Tacizci ruha sahip olmaması gerekir" dedi.
SHÇEK'in ihtiyacı 1.5 milyar YTL
SHÇEK'in 0-18 yaş grubu arasındaki çocukların ve gençlerin barınması için toplam 194 binası var. Çocuklar ve gençler kalabalık ortamlarda koğuşta yaşıyor. Bütçeden 45 milyon 67 bin YTL pay alan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun, Avrupa standartlarında hizmet verebilmesi için 1.5 milyar YTL'ye ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, kurumun hizmet verdiği binaların yetersizliğinden şikâyet ederken, bu yıl başlatacakları projeyle kalabalık koğuş sisteminden ev sistemine geçmek istediklerini söyledi. Ancak her evde en fazla 10 çocuğun barınmasını esas alan bu projenin gerçekleştirilebilmesi için SHÇEK'in 2 bin eve daha ihtiyacı var.


    http://www.radikal.com.tr/7367527367520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.