Yurtta bayram seferberliği

Yarın Şeker Bayramı. Alışveriş merkezleri, çarşılar bayram hazırlığı yapanlarla doldu. Belediye ve valilikler güvenli ve rahat bir bayram için önlem alıyor. Tatilciler için otobüs, uçak ve deniz otobüsü seferleri artırıldı. İstanbul'da toplu ulaşım yarı fiyatına. Köprü ve otoyollar pazartesiye kadar ücretsiz.

İSTANBUL - Türkiye yarından itibaren üç günlük Şeker Bayramı'nı kutlamaya hazırlanırken alışveriş merkezleri, otobüs ve tren garları, havalimanları doldu taştı.
Tatilciler için ek seferler: THY talebi karşılamak için iç ve dış hatlara toplam 64 ek sefer koydu. Onur Air bayram süresince İzmir, Antalya, Adana, Bodrum ve Trabzon hatlarında ek seferler düzenleyecek. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Yenikapı-Yalova arasında arife ve bayramın son günü ek feribot seferleri yapacak. Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmesi (AŞTİ), yolcu talebini karşılamak için çok sayıda ek sefer koydu. Ancak yine de birçok kişi bilet bulamamaktan yakındı. AŞTİ'de günde 1000 olan sefer sayısı 2 bine çıktı. Antalya'ya otobüsle giden yolcu sayısı da yüzde 25 arttı. Gökçeada-Kabatepe deniz ulaşım hattında da ek seferler yapılacak.
Otoyollar, köprüler ve araba vapurları ücretsiz: Bugünden itibaren pazar günü saat 24.00'a kadar otoyol ve köprüler ücretsiz olacak. Çanakkale-Eceabat, Geyikli-Bozcaada, Gelibolu-Lapseki, Kabatepe-Gökçeada arasında hizmet veren araba vapurları da bayramda ücretsiz.
İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli: Tüm illerde belediyeler bayram hazırlığı içinde. Mezarlıklar temizleniyor, sahte imamlara karşı önlemler alınıyor, yollar yıkanıyor.Karabük'te 80 caminin önünde bayram namazından sonra havaya gülsuyu püskürtülecek. Bartın'da 17. yüzyıldan kalma el sanat, ürünü tel kırmaları yapan kadınlar bunları standlarda satacak. Son olarak Buca'daki patlamayla sarsılan İzmir'de güvenlik önlemleri artırıldı. Ankara'da mezarlıklara otobüs seferleri düzenlenecek. İstanbul'daysa toplu taşıma araçları yüzde 50 indirimli olacak. Otobüs ve deniz otobüsü seferleri artırılacak.
Bayram havası serin: Bayramın ilk günü olan yarın Marmara'nın güney ve batısıyla Kuzey Ege kıyıları sağanak yağışlı. Hava sıcaklığı kuzey kesimlerde 23 ila 24, iç kesimlerde 24 ila 26, güney kesimlerde 28 ila 30 derecelerde olacak. Yarından itibaren Türkiye Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girecek. Bayramın ikinci günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısıyla Batı Karadeniz'de sağanak yağış var. Sıcaklık kuzey iç ve batı kesimlerinde 4-6 derece azalacak. Bayramın son günü serin ve yağışlı hava şiddetini artıracak. Sıcaklık 8-10 derece azalacak. Marmara'nın doğusu, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesi yağmurlu ve sağanak yağışlı geçecek.
Antalya'da oteller dolu: Bayram nedeniyle akına uğrayan Antalya'da oteller, bayram namazı için camilere servis koyacak.
Namaz saatleri: Bayram namazı Ankara'da 07.36'da, İstanbul'da 07.53'te, İzmir'de 07.57'de kılınacak.