Yurtta işkence gördü

Zihinsel ve konuşma engelli 23 yaşındaki Kayserili Serkan Savaş'ın, tedavi için yerleştirildiği Ankara Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde işkence gördüğü öne sürüldü. Yetkililerin kendilerine, "Birbirleriyle dövüşmüşler" dediğini anlatan Savaş'ın akrabaları: "Bize, 'Çocuğunuz iyi değil' diye telefon ettiler. Vücudu yara bere içinde, sigara söndürülmüş."
Haber: RECEP İSTEK / Arşivi

KAYSERİ - Zihinsel ve konuşma engelli kalan 23 yaşındaki Serkan Savaş'ın, annesinin ölümünden sonra tedavi görmesi için yerleştirildiği Ankara'da bulunan SHÇEK Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde işkence gördüğü iddia edildi. Serkan'ın dövüldüğünü, üzerinde sigara söndürüldüğünü ve vücudunda yaralar oluştuğunu gören Savaş ailesi, suç duyurusunda bulundu.
Kayseri'de bir kamu bankasında çalışan Hüsnü Savaş ile eşi Elmas Savaş'ın iki çocuğundan büyüğü olan Serkan Savaş, doğum sonrası geçirdiği gizli sarılık nedeniyle zihinsel ve konuşma engelli kaldı. Anne Elmas Savaş 16 ay önce kanserden ölünce, Serkan Savaş'ın evde bakımı zorlaştı. Ailenin küçük çocukları askerlik görevini yaparken, yaşlı büyükbaba ve büyükannenin kaldığı evde bakımı güçlükle sürdürülen engelli Savaş'ın bir rehabilitasyon merkezinde kalmasına karar verildi. Önce Devlet Hastanesi'nden engel durumunu belirten sağlık raporu alındı. Ardından yaşı büyük olduğu için Kayseri'deki 75'inci Yıl İstikbal Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde kalamayan Serkan Savaş, SHÇEK İl Müdürlüğü tarafından 18 yaşından büyük çocuklara hizmet veren Ankara'daki Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne yerleştirildi. Beş ay merkezde kalan Savaş'ın durumunun bozulduğu, merkezi Kayseri'deki ailesinin telefonla araması sonucu ortaya çıktı.
Baba konuşmadı
Baba Hüsnü Savaş, devlet memuru olduğu için konuşmak istemezken, amcası Mithat Savaş ise, "Serkan'ı zorunlu olarak Ankara'daki SHÇEK'e bağlı Saray Rehabilitasyon Merkezi'ne götürdük ama keşke götürmez olaydık" diye konuştu. Mithat Savaş, şu bilgileri verdi: "Saray'daki merkeze götürdüğümüzde 75 kiloydu, yaklaşık bir ay sonra 55 kiloya düşmüştü.
Evde yemeğini yiyip çayını içiyor, tuvalet ihtiyacını da kendi giderebiliyordu. Ancak, orada gördüğümüz Serkan, bunların hiçbirini yapamıyordu. Adeta psikolojisi bozulmuştu. Durumu yetkililere anlattık. İlgileneceklerini söyleyince geri döndük."
Telefonda öğrendiler
Büyükbaba 78 yaşındaki Murat Savaş ise, 28 Kasım'da torununun durumunu öğrenmek için merkeze telefon açtığında, "Çocuğunuzun durumu iyi değil. Hemen gelirseniz iyi olur" sözü üzerine ailece Ankara'ya gittiklerini belirtti. Murat Savaş, şunları söyledi:
"Gittiğimizde şoke olduk, dünya başımıza yıkıldı. Kollarında bacaklarında, sırtında ve yüzünde çeşitli yara izleri vardı. Biz çocuğu almak isteyince hemen vermediler. Bu yaraların yurtta meydana geldiğine dair doktor raporu istedik. Bunu bize vermediler. Biz çocuğumuzu bu durumda almıyoruz diye çıkışınca, kurum doktoru, yaralanmanın kurum içinde meydana geldiğine dair rapor yazdı. Raporda, 'Sağ bacakta travmatik lezyonlar, sırtında muhtelif sayıda lezyon. Siyaneti alan-Tüm vücut dahil' ifadesi yer aldı."
'Kemiği görünüyor'
Amca Savaş, yetkililerin, "Birbirleriyle dövüşmüşler. Onun için olmuş" dediğini belirtti. Savaş, "Öyle olsa bile, bunlar birbirleriyle dövüşürken görevli yok muydu? Ayrıca, kavga izi hafif olur. Bu yaraların izleri oldukça derin. Kolundaki kemik görünüyor" dedi.
Savaş ailesi, çocuklarının bu durumunu evlerine getirttikleri fotoğrafçı ile yara ve darbe izi olan bölgeleri çektirerek, Kayseri Müracaat Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başvurunun ardından savcılık Serkan Savaş'ı sağlık durumunun belirlenmesi için Devlet Hastanesi'ne sevk etti.


    http://www.radikal.com.tr/7649897649890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.