Yurtta tecavüzü gördüler ama 'ses' çıkaramadılar

Sağır ve dilsizlerin eğitim gördüğü Denizli Yeşilköy İşitme Engeliler Okulu'nda yatılı kalan 13 yaşındaki M.M., aynı yurtta kalan 10 yaşındaki Y.A.'yı zorla kaldığı odaya getirdi.

DENİZLİ - Sağır ve dilsizlerin eğitim gördüğü Denizli Yeşilköy İşitme Engeliler Okulu'nda yatılı kalan 13 yaşındaki M.M., aynı yurtta kalan 10 yaşındaki Y.A.'yı zorla kaldığı odaya getirdi. M.M. üç arkadaşının gözü önünde Y.A.'ya tecavüz etti.
19 Şubat gecesi gerçekleşen tecavüz sırasında, öğrenciler sağır ve dilsiz oldukları için yardım isteyemedi. Görgü tanığı öğrencilerden biri, ertesi gün Görsel Sanatlar Öğretmeni Yaşar Irmak'a giderek, "Arkadaşlarımın biri ayıp bir şey yaptı" diyerek konuyu işaret diliyle anlattı. Öğretmen Irmak, olayı okul yönetimine iletti. Okul Müdürü Davut Ünal, tecavüze uğrayan öğrenciyi muayene ettirdi. Çocuğun, tecavüze uğradığı doktor raporuyla kesinleşmesinin ardından olay cumhuriyet savcılığına bildirildi. Savcılığın talimatıyla harekete geçen polis, öğretmenlerin, okul idarecilerinin ve görgü tanıklarının ifadesini aldı.
Savcılık yaşı küçük olduğu için M.M. hakkında tahkikata yer olmadığı gerekçesiyle, takipsizlik kararı verdi. Zanlı M.M., Antalya'da başka bir okula gönderildi.
Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayda nöbetçi öğretmenler ve okul idaresinin ihmalinin olup olmadığını araştırmaya başladı. Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici, üzücü olayın peşini bırakmayacaklarını belirterek, "Görevlilerin ihmali varsa gerekli işlem yapılacaktır" dedi.
'Devlet oğlumu koruyamadı'
Tecavüze uğrayan Y.A.'nın Burdur'un Gölhisar ilçesinde oturan babası M.A, oğlunun başka bir okula nakil edilmek istendiğini, bu konuda kendisine bir yazı geldiğini belirtti. M.A. "Oğlumun yaşadığı acıları unutarak aynı okulunda eğitimini sürdürmesini istiyorum. Olay çok korkunç ve acı verici. Devletten şikâyetçiyim. Oğlumu koruyamadılar. Maddi ve manevi tazminat davası açacağım" diye konuştu.