Yurtta yemek isyanı

Yurtta yemek isyanı
Yurtta yemek isyanı
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Kocatepe Erkek Yurdu'nda kalan öğrenciler pahalı ve sağlıksız yemeklere isyan etti.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Yurt yemekhanesini boykot eden öğrenciler bahçede kendi yemeklerini pişiriyor, sofralarını kurup yiyor. Öğrenciler yemekhaneyi boykot ededursun, yurt müdürü ise olan bitenden haberi olmadığını söylüyor.
Ucuz malzemelerle sağlıksız yemekler yediklerini söyleyen öğrenciler yurtta yemek isyanı başlattı. Yurdun camlarına “Bu yurtta boykot var” yazısı asan öğrenciler yemekhanin bahçesinde kendi yemeklerini pişirdiler, sofralarını kurup afiyetle yediler. Öğrenciler yemekhanelerinde sağlıklı ve ucuz yemekler çıkana kadar boykotlarına devam edeceklerini söylüyor.

ÖĞRENCİ MENÜSÜ: PATATES, PİLAV, SALATA
Aralarında topladıkları paralarla aldıkları malzemelerden patates yemeği, pilav ve salata yapana öğrenciler bu şekilde hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli beslendiklerini söylüyor. Önceki akşam boykotlarına başlayan öğrenciler tekrar yemekhaneden yemek için bazı talepler öne sürüyor. Daha ucuza, sağlıklı malzemelerle yapılan yemeklerin yapılmasını isteyen öğrencilerin bir şikayeti de aynı yemeğin günlerce servis edilmesi. Öğrenciler ayrıca “fiş hakkı” ile bir fiş alan öğrencinin çeşitli yemeklerden istediklerini seçerek yemek istiyor.

MÜDÜRÜN HABERİ YOK
Yurt Müdürü Kazım Karadoğan ise, yurdun bahçesinde yapılan boykottan haberinin olmadığını söyledi. Karadoğan gazetecilerin eylemle ilgili sorularına “Eylem yapmadı ki onlar. Dışarıda kendi aralarında destek, dayanışmada bulunmuşlar sadece” yanıtını verdi. Öğrencilerden Muhammet Yavaş ise, yemekhanenin dışında kantin fiyatlarının da çok yüksek olduğun belirterek dışarıda 1 liraya satılan bisküvinin yurt kantininde 2 liraya satıldığını söylüyor. Yemeklerden dolayı bazı arkadaşlarının mide rahatsızlığı yaşadığını, kimilerinin de hasta olduğunu anlatan Yavaş; “Yemekhanede tarihi geçmiş yiyecekler bulunuyor. Defalarca bu ürünleri yurt idaresine götürdük ancak ‘olur mu öyle şey’ yanıtı aldık” dedi.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Yemek

  ,

  Ucuz

  ,

  Akşam

  ,

  Öğrenci

  ,

  Eylem