'Yurtta zoraki Kuran dersi var'

Çocukları sokağa düşüren nedenlerle sokak çocuklarının sorunlarını araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu'nun Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi'ni (İSMEM) ziyareti sırasında 'Kuran ve namaz' tartışması çıktı.

İSTANBUL - Çocukları sokağa düşüren nedenlerle sokak çocuklarının sorunlarını araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu'nun Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sokak Çocukları Meslek Edindirme Merkezi'ni (İSMEM) ziyareti sırasında 'Kuran ve namaz' tartışması çıktı.
İstanbul'daki çalışmalarına önceki gün başlayan komisyon dün ilk olarak Kadıköy'deki Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi'ni, ardından da Kartal Yakacık'ta 24 çocuğun yatılı eğitim gördüğü Vakıfbank Umut Çocukları İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Heyetin daha sonra gittiği Tuzla'daki İSMEM'i ziyaretinde ise tartışma yaşandı. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, merkez müdürü Kamil Eyüboğlu'na, "Burada çocuklara Kuran dersi veriliyor, toplu namaz kıldırılıyor" dedi. Eyüboğlu ise 'din dersinin müfredatta yer aldığını söyledi ve ders dışında çocukların din öğretmenlerinden Kuran öğrenebileceklerini ya namazlarını kılabileceklerini' belirtti.
Daha sonra bir açıklama yapan Komisyon Başkanı AKP'li Öner Ergenç ise merkezdeki çocukların kendi arzularıyla Kuran öğrenip namaz kılabileceklerini, kimsenin bu konuda baskısı olmadığını yineledi.
Arıtman ise çocukların kendisine 'merkezde Kuran kursu olduğunu, Kuran öğretildiğini ve toplu namaza gittiklerini' söylediklerini' tekrarladı. Arıtman, "Çocuklar konunun açığa çıkmasından endişeleniyor ve cezalandırılacaklarından korkuyorlar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7340017340010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.