Yurttan müdürlüğe

Yurtta yetişen Kütahya Emniyet Müdürü Şevki Dinçal: "Malatya görüntüleri, yurtlardaki çocukların psikolojisini bozdu. Yurtta büyüdüğümü 40'ıma kadar saklamakla büyük hata yapmışım."

KÜTAHYA - Çocukluğu yetiştirme yurtlarında geçen Kütahya Emniyet Müdürü Şevki Dinçal, Malatya'daki şiddet görüntülerinin, yurtlarda kalan tüm çocukların psikolojisini bozduğunu söyledi.
1952'de Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğan Dinçal, henüz üç yaşındayken babasını kaybetmiş. Çocukluğu annesinin evlenmesi üzerine yerleştirildiği yetiştirme yurtlarında geçen Dinçal, Sivas'ta ilkokulu bitirdikten sonra kaçak bindiği bir kamyonla Ankara'nın yolunu tutmuş. 1965'te dönemin AP lideri Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evine giderek, okumak için yardım isteyen Dinçal, Demirel'in talimatıyla yetiştirme yurduna yerleştirilmiş. Sınavı kazanarak polis kolejine giren Dinçal, Türkiye'nin birçok köşesinde görev yaptıktan sonra 2001'de Kütahya Emniyet Müdürlüğü'ne atanmış.
Malatya'daki olayların gündeme gelmesinden sonra Kütahya'daki yuvada kalan çocukları sık sık ziyaret eden Dinçal, şöyle konuşuyor:
"Onların psikolojik durumlarını gözlemlemeye çalıştım, olaydan çok etkilendiklerini gördüm. Özellikle okula giden çocuklar, arkadaşlarının 'Size de bu tür şiddet uygulanıyor mu? Taciz var mı?' gibi sorularına muhatap olmuşlar. Bu çocuklar psikolojik olarak çok etkilenmişler. Nereden bakarsanız bakın, görüntüler çok yaralayıcı, çok üzücü. Ben bu kuruma 1965'te girdim. Bu tür olayları yaşamadım. Ancak yaşandığını duyuyordum."
Dinçal, yurtlarda kalan çocukların potansiyel suçlu olarak gösterilmesinden de şikâyetçi...


    http://www.radikal.com.tr/7619437619430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.