'Yurttan sesler' Meclis'e taşındı

TRT'ye yıllarını veren ve müziğin çeşitli dallarında yüzlerce eseri bulunan 500'ü aşkın sanatçının geçen hafta işten çıkarılması Meclis gündemine taşındı.

ANKARA - TRT'ye yıllarını veren ve müziğin çeşitli dallarında yüzlerce eseri bulunan 500'ü aşkın sanatçının geçen hafta işten çıkarılması Meclis gündemine taşındı.
CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle dün TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, TRT'de işlerine son verilen sanatçılar konusunda bilgi istedi. Baloğlu, işlerine son verilenler arasında Recep Birgit, Ayla Büyükataman, Feridun Darbaz, Fahrettin Çimenli gibi önemli sanatçılar bulunduğunu belirterek, TRT'nin işten çıkardığı sanatçıların adlarını, kurumdaki görevlerini ve sayısını sordu.
TRT'nin sanatçıları işten çıkarma gerekçesi olarak 'tasarruf sağlanması ve özellikle programların müzikalitesi açısından faydalı olacağını' gösterdiğini kaydeden CHP milletvekili Baloğlu, Devlet Bakanı Atalay'ın şu soruları yanıtlamasını istedi: "TRT kurumunun örneğin 50 yıldır kurumda sözleşmeli olarak görev yapan Recep Birgit gibi bir müzik ustasının kalitesini hangi ölçülerle belirlediğini, kamuoyunun öğrenme hakkı olduğunu kabul ediyor musunuz? Yine, Ayla Büyükataman düzeyinde bir sanatçıya reva görülen bu uygulamayı haklı buluyor musunuz? 'Alaturka' şarkı yarışması için 2 trilyon lira harcamayı göze alan TRT'nin, şimdi tasarruf yapmak amacıyla çok sayıda sanatçıyı kurumdan uzaklaştırmasını nasıl açıklayacaksınız?"