Yürümüyor, öğretiyor

Kas hastalığı nedeniyle üç yıldır yürüyemeyen Edebiyat öğretmeni Hüseyin Ertaş, tekerlekli sandalyede ders vermeyi sürdürüyor.

KAYSERİ - Kas hastalığı nedeniyle üç yıldır yürüyemeyen Edebiyat öğretmeni Hüseyin Ertaş, tekerlekli sandalyede ders vermeyi sürdürüyor. Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi'nde derslere, ilk günkü heyecanla giren 40 yaşındaki Ertaş, zorluklar karşısında yılmadığını söyledi.
Özürlü öğretmen Hüseyin Ertaş, 1986 yılında göreve başladığı Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi'nde, 15. yılını doldurdu.
Okul yönetiminin de desteğiyle öğrencilere zemin kattaki sınıflarda ders verdiğini belirten Ertaş, özürlü insanlara uygun iş ortamı sağlanması halinde bu durumdaki herkesin toplumda üretken kılınabileceğini vurguladı.
Ertaş öğretmen, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü'nde yaşadıklarını şu sözlerle özetledi:
Barınma, iş, ulaşım
"Ortaokul yıllarında başlayan 'miyopati' (kas hastalığı) nedeniyle son üç yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm oldum. Dünya nimetleri sınırsız gibi görünse de insan ihtiyaçlarının tamamını karşılamaya yetmez. Kişi, şartları ne olursa olsun içinde bulunduğu koşullarla yetinmesini bilmeli. Özürlü bir kimsenin barınma, iş ve ulaşım sorununu çözdüğünüzde, o kişi normal insanla eşit duruma gelmiş sayılır. Kimse bize acımasın. Halkın özürlüye bakış açısını ancak, eğitimle değiştirebilirsiniz."
Hüseyin Ertaş, sekiz yıldır okulun bahçesindeki lojmanda yaşadığını belirterek,
"Bugüne kadar hiç evlenmedim. Bunun eksikliğini de görmedim. Öğrencilerimin hepsi, benim çocuklarım gibiler. Onları çok seviyorum. Zaman zaman beni lojmanımda da ziyaret ederler" dedi.
Kendisini öğrencilerine ve okuluna adayan Hüseyin öğretmen, meslektaşlarından da büyük destek gördüğünü söyledi.