Yürüyüş ses getirdi

Batı basını, Dink'in cenaze törenine geniş yer ayırdı. Gazeteler, Dink için yürüyenlerin, 'Türkleri ve Ermenileri birleştirdiği' yorumlarını yaptı. Konuk Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kirakosyan, "Türkiye ile kayıtsız koşulsuz diplomatik ilişkiye hazırız" dedi.

 • Ankara ile Erivan'dan ısınma mesajları
 • LONDRA/WASHINGTON - Dış basın, Hrant Dink'in onbinlerin katılımıyla toprağa verildiği cenaze töreninin 'Türkleri ve Ermenileri birleştirdiği' yorumunda bulundu.
  Financial Times: Gazetecinin öldürülmesi, Türklerde ender görülen bir kendini sorgulama dalgasını tetikledi. Dink hayattayken tartışmalı, hatta marjinal bir isimdi. Ölümündeyse, genelde içine kapanık ve kendine güveni olmayan bir ulusu pek görülmedik şekilde eleştirel düşünceye sevk etti. Dink'in cenaze töreninde, son derece asil ve ciddi bir hava estiği kuşkusuzdu.
  Ancak Dink'in neden öldürüldüğünü ve ölümünün ne anlama geldiğini sorgulamaya başlamış olan Türkiye'nin karşısındaki asıl soru ise bu durumun uzun vadede nasıl bir etki yaratacağı. Dink'e gösterilen sempati samimiydi, onun görüşlerinden nefret eden milliyetçi yönetici sınıfında ve ifade özgürlüğüne genelde kayıtsız kalan hükümette bile. Ama bu duygu fazla derine inmiyor olabilir. Zira yetkililerin Ermeni meselesini gözden geçireceğine dair hiçbir işaret yok.
  Times: Cenaze töreni, sessiz bir meydan okuma oldu. Cenazeye katılan 100 bin kişilik kalabalıkta, cumhurbaşkanı ile başbakanın olmaması dikkat çekiciydi.
  New York Times: 50 binden fazla kişinin katıldığı törende, oldukça nadir görülen bir biçimde üst düzey Türk ve Ermeni yetkililer bir araya geldi.
  Türk liderler cenazeye katılmadı
  Los Angeles Times: Ermeniler bir kahramana veda etti. Türkler, bu beklenmedik cinayete dehşet ve nefretle tepki verdi. Ancak Dink'in ölümünün 301. maddenin düzeltilmesi yönünde tabandan gelen bir destek yaratıp yaratmayacağı ya da Türkiye'nin geçmişinin incelenmesinin daha kabul edilebilir olacağı sosyal bir iklimi teşvik edip etmeyeceği soruları hâlâ belirsizliğini koruyor. Dink, yaşarken tutkuyla peşinde olduğu Türk-Ermeni uzlaşmasını ölümüyle bir dereceye kadar başardı. Alışılmadık bir adım atan Türkiye, Ermenistan'a törene temsilci göndermesi çağrısı yaptı. Ancak bir ikilem işareti olarak cenaze törenine Türk liderleri katılmadı.
  BBC: Editörün cenazesine dayanışma damgasını vurdu. Dink, ülkesinde ender görülen insanlardandı. Türkiye'deki en hassas konulardan biri olan Ermeni soykırımını çevreleyen tabuyu yıkma çabalarında ön saflardaydı. Yaşarken tartışmalı bir isim olan Dink'in cenazesi de sıra dışı bir birlik gösterisine dönüştü. Bu havanın süreceği veya değerlendirileceğininse garantisi yok. Ancak bu kadar önemli bir ismin öldürülmesinin, milliyetçi dalganın son aylarda yükseldiği Türkiye'de bir vicdan muhasebesi dönemini tetiklediği kesin. (Dış haberler)