Yusuf Tekin: Darbe olursa sokağa çıkmanızı istiyoruz

Yusuf Tekin: Darbe olursa sokağa çıkmanızı istiyoruz
Yusuf Tekin: Darbe olursa sokağa çıkmanızı istiyoruz
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) '28 Şubat Süreci ve Sonrası' konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, üniversiteli öğrencilere hitap ettiği konuşmasında, "Darbe olursa biz sizin sokağa çıkmanızı istiyoruz" dedi.

SİVAS - CÜ Öğrenci Konseyi ile Gençlik Merkezi Kulübü işbirliğinde ’28 Şubat Süreci ve Sonrası’ konulu bir konferans düzenlendi. Sürecin 16’ncı yıldönümünde düzenlenen konferansa, bazı il protokol üyeleri ve akademisyenler ile birlikte yaklaşık 500 öğrenci katıldı. CÜ Kültür Merkezi’nde Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz başkanlığında yapılan konferansa, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Yusuf Tekin, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ve Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin konuşmacı olarak katıldı.

"BUGÜN DEVLETİ 28 ŞUBAT MAĞDURLARI YÖNETİYOR"

Konferansta ilk olarak söz alan Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, 28 Şubat mağdurlarının bugün devleti yönettiğini belirterek, o süreçte üniversitelerde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Başörtülü öğrencilerin okuyamadığı için yurt dışına gitmek zorunda kaldığını belirten Bilgin şöyle dedi:

"O günün siyasileri, devleti yönetenleri, başörtülü kardeşlerimize ’Sudi Arabistan’a gidin’ dedi. Hatta daha da ileri giderek, imam hatipli öğrencilerimize ’Muhtar bile olamazsınız’ dediler. Allah’a şükürler olsun ki bu aziz millet o süreçten ders aldı ve o günün mağdurları bugün devleti yönetir hale geldiler. 16 yıl önce bu ülkenin çocuklarına yapılan o muameleye rağmen bugün ülkelerine hizmet ediyorlar. Hiç bir şekilde hesaplaşma içine girmiyorlar. Biz geçmişle hesaplaşmak peşinde değiliz. Bu süreci araştırıp, yarın olmaması için gerekli tedbirleri almayı amaçlıyoruz."

YUSUF TEKİN: 12 EYLÜL SONRASI BU MİLLET NE YAPMIŞ, NİYE SUSMUŞ

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin ise, üniversiteli öğrencilerin olası bir darbeye karşı ayakta durmalarını isteyerek, şunları söyledi:

"Yıl 1991; öğrenciyim. Hoca 27 Mayıs’ı anlattı, 12 Eylül’ü anlattı. Biz o zaman, ’12 Eylül öncesi sokakta kan gövdeyi götürürken 12 Eylül sonrası bu millet ne yapmış, niye susmuş, niye darbeye karşı ayaklanmmış veya niye darbeye karşı durmamış’ sorusunu soruyorduk. Ve biz, ’Öyle bir şey olursa hepimiz sokağa çıkarız herhalde’ diye düşünüyorduk. Eminim bizler size bu süreci anlatırken sizde, ’Biz delikanlı gençleriz, öyle bir şey olursa sokağa çıkarız’ diye düşünüyorsunuz. Evet biz sizin sokağa çıkmanızı istiyoruz. Öyle bir şey olursa; sizin iradenize, milletin iradesine verilmiş bu türden totaliter tavırları dengelemek için karşı durmanızı istiyoruz. Öyle bir kuşak yetişsin diye, biz buraya geldik yaşadıklarımızı sizlerle paylaşıyoruz."

YAVİLİOĞLU: 28 ŞUBAT MALİYETİ YAKLAŞIK 300 MİLYAR DOLAR

Erzurum Milletvekili Yavilioğlu da, sürecin Türkiye ’ye verdiği maddi zarardan söz ederken, 28 Şubat’ın ülkeye maliyetinin yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu söyledi. Yavilioğlu şöyle konuştu:

"28 Şubat maliyeti yaklaşık 300 milyar dolar. Yani 2011 yılının vergi gelirlerinin tam 2 katı. 5 yılda hepimizin cebinden yıllık 4 bin 500 dolar çıktı. 200’den fazla şirket özelleştirmelerinden elde edilen gelir 46 milyar dolar. 28 Şubat’ta bunun 7 katı bir para gitti. 28 Şubat’ta bir sürü insan üniversitelerden atıldı. Bir sürü öğrenci üniversitede okuyamadı. Vakıflar ve dernekler kapatıldı, Milli Eğitim Bakanlığı ’ndan bir sürü insan gitti. Maliyetse, bu maliyet hepimiz için arkadaşlar. Kapatılan partilerin sayısı 3 sayfa. Bunların hepsi birer değerdir. Özgürlüğümüze, demokratik siyasal hayatımıza vurulan bir darbedir. Özgür düşünme karakterimiz yok edildi. Bunun sağcısı, solcusu ayrılabilir mi? 28 Şubat sürecinin tanımlı mağdurları muhafazakarlar olsa bile bahsetmiş olduğum maliyetler bütün toplumun maliyetidir. Onun için bunu kategorize etmenin hiç bir mantıklı izahatı yoktur. Hiç bir şekilde izah edilemez."(dha/Gökhan Ceylan)