Yusuf Yerkel'in tekme anını yakalayan gazeteciler konuştu

Yusuf Yerkel'in tekme anını yakalayan gazeteciler konuştu
Yusuf Yerkel'in tekme anını yakalayan gazeteciler konuştu
Yusuf Yerkel'in tekme anını fotoğraflayan muhabirler konuştu.

İZMİR - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciası, ulusal ve uluslararası basında geniş yer buldu. Türkiye 'yi derinden üzen olayda 10 yıllık madenci Erdal Kocabıyık'ın, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tarafından tekmelenmesi acıları daha da arttırdı. O anın fotoğrafları, ulusal basının yanısıra dünyanın birçok önemli gazetesinde de yer aldı. O anları fotoğraflayan muhabirler Mehmet İnmez ve Mehmet Emin Al, hikayesini Cihan'a anlattı.

İzmir'de yaklaşık 20 yıldır yerel ve ulusal basında görev yapan Habertürk Gazetesi foto muhabiri İnmez, Belediye ziyareti çıkışında, bir grubun Erdoğan'ın arabasını tekmelediğini belirterek şunları anlattı: "Tekmeleyenler arasında fotoğrafta olan kişiyi, iki tane Özel Harekât polisi etkisiz hale getirip yere yatırdı. O arada adını sonradan öğrendiğim Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel gelip 9-10 saniyelik sürede üç dört defa tekmeledikten sonra ayrıldı. Daha sonra tekmelenen şahsın gözaltına alındığını öğrendim. Ben onun koruma olduğunu tahmin ediyordum. Çünkü Özel Harekât polisleri de sakinleştirmeye çalışıyordu. Çektiğim fotoğrafların bu kadar ses getireceğini beklemiyordum. Zaten yedi sekiz karelik fotoğraf çektim. Daha sonra Başbakanlık müşaviri olduğunu öğrendik. Daha önce yayınlanan fotoğraflarım oldu ama bu kadar ses getiren kare olmadı. 301 kişinin öldüğü faciaya gittik, belgeledik, çektik. Mülteci teknesi battı, çektik. Birçok acıyı paylaştık. Kim olursa olsun herkesi fotoğraflarız. Bizim mesleğimizde çekmemezlik olmaz. Fotoğrafın altına Habertürk ya da Mehmet İnmez yazsalardı, benim için daha güzel bir anı olarak kalırdı.”

Olay anını fotoğraflayan 9 Eylül Gazetesi foto muhabiri Mehmet Emin Al da hikayesini şu sözlerle anlattı: Başbakan Erdoğan 'ın Soma Belediyesi önünde bir açıklama yapacağını biliyordum. Orada olmam gerektiğini düşündüm. Konuşmak için belediye binasından çıkınca protestolar başladı. Daha sonra arabalara vurma ve yuhalama sesleri başlayınca oldukça dikkat etmem gerektiğinin farkındaydım. Sürekli olayın dışına itilip kakılıyorduk ama olaydan kopmamaya çalıştım özellikle, çünkü tansiyon gittikçe yükseliyordu. Başbakan, arabasına ikinci kez binip oradan ayrılmaya başladığında tam önümde bir vatandaşın, Özel Harekât timleri tarafından geriye doğru itilmesini fark ettim. Tam o sırada Yusuf Yerkel'in kadraja girdiğini ve yerdeki vatandaşa iki tekme attığını gördüm. Vizörden izliyorum ve elim hep deklanşörde. Yusuf Yerkel'in Başbakan'ın özel kalemi olduğunu, Soma Belediyesi önünde Başbakan Erdoğan bir vatandaşla konuşurken ve çağırdığı adamın özel kalemi olduğunu bizzat duydum. Kadraja girip tekme attığını fark ettiğimde önemli bir kare olduğunu hissettim ama isminin Yusuf Yerkel olduğunu, sabah kendi gazetem olan 9 Eylül Gazetesi'nde okudum.” (CİHAN)

 

Yerkel'in tekmeleme fotoğrafını kim çekti?

 

'Tekmeci' görevden alındı

 

Yusuf Yerkel görevden alındı