Yuvacık sanıklarının hepsi beraat etti

İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili 'devlet alımına fesat karıştırdıkları' iddiasıyla yargılanan dokuz sanık da beraat etti.

ANKARA - İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili 'devlet alımına fesat karıştırdıkları' iddiasıyla yargılanan dokuz sanık da beraat etti.
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün sonuçlanan davada Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk, eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürleri Ata Murat Kudat, dönemin Başbakanlık Müşaviri Mehmet Aydın Karaöz, Par Danışmanlık yetkilisi Mehmet Bülent Özgün, dönemin Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Osman Emed, dönemin Hazine Müsteşarlığı Sosyal Sektörler Koordinasyon Daire Başkanı Bahaettin Gülgör ve DPT Müsteşar Yardımcısı Mehmet Yavuz Arınsoy hakkında, 'devlet alımına fesat karıştırmak' suçunun yasal unsurları oluşmadığı ve sanıkların suçu işlediklerine dair kesin ve yeterli delil bulunamadığından beraatlerine karar verildi.
İlk karar bozulmuştu
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilk yargılanmasında tüm sanıklar beşer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, suç nedeniyle kamunun zarara uğratılması gerekçesiyle sanıkların cezasını yarı oranda artırmış, duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle ise altıda bir oranında azaltmıştı. Böylece sanıklar altışar yıl üçer ay hapis cezası almıştı.
Yargıtay da bozmuştu
Sanıklardan dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı Esma Serhat Güray, ilk yargılamada beraat etmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi de dokuz sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararını eksik inceleme nedeniyle bozmuştu. Bozma kararında Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın kesinleşip kesinleşmediği, baraj yapımı gibi teknik bir işlem için bilirkişi incelemesinin yaptırılmaması, inşaatçı firmaların haksız çıkar sağlayıp sağlamadığı gibi hususların eksik kaldığı belirtilmişti.
Dönemin Kocaeli Belediye Başkanı olan CHP milletvekili Sefa Sirmen, mahkemenin kararıyla ilgili "Yuvacık'la ilgili söylentiler sona erdi, şimdi sayın Başbakan ile sayın Orman Bakanı Osman Pepe'nin bana ve Türk halkına bir özür borcu var" dedi.'İstanbul su alma sözünü tutmadı'
İzmit ve İstanbul'a su sağlamak üzere yap-işlet-devret modeliyle Hazine garantisiyle temelleri atılan Yuvacık Barajı, 1998'de 30 ayda bitti. Ancak su satılmaması nedeniyle barajda bugüne kadar 1.3 milyar dolara yakın kaynak heba oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, "En büyük Ali Dibo burada. 'İstanbul'a su verecek', sözünü verdiler. Şu anda barajda su yok. Bu parayla 50 baraj yapılır" dedi. Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın, "Hesabını sormazsan namertsin" sözleri üzerine de, "Hesap sorma makamı yargıdır" dedi. Sirmen ve sanıklar ise Yuvacık'ın kendini finanse edebilir olmaktan çıkmasının nedeninin, barajdan su alma taahhüdünü yerine getirmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu söylemişti.