Yuvadaki çocuğu eve temizliğe götürmüşler

Yuvadaki çocuğu eve temizliğe götürmüşler
Yuvadaki çocuğu eve temizliğe götürmüşler
İskenderun'da Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası'nda kalan çocuklara fiziksel şiddet ve psikolojik baskı uyguladıkları iddia edilen 3 bakıcı annenin işine son verildi.

İSKENDERUN - Hatay'ın İskenderun İlçesi'ndeki Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası'nda kalan çocuklara fiziksel şiddet ve psikolojik baskı uyguladıkları iddia edilen 3 bakıcı annenin işine son verildi. Olaylı ilgili İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.İddiaya göre geçen aralık ile ocak aylarında taşeron şirkete bağlı olarak görev yapan bakıcı anneler N.A, E.Ç ve N.Ç, 12 yaşlarındaki G.N.D., E.Y ve Ö.D.Ç adlı kız çocuklarını, altlarını kirlettikleri, yaramazlık yaptıkları için oklava ve tahta kaşıkla dövdü. Bakıcı anneler, bazı zamanlar da ise çocukları tuvalete kilitleyip, yağmur altında, soğuk havada bırakarak cezalandırdı. M.T. isimli çocuğun ise eline tahta kaşıkla vuruldu. Bu sırada tahta kaşık kırıldı. C. isimli çocuk ise bir çok kez dövülüp, benzer şekilde cezalandırıldı. 


EVE TEMİZLİĞE GÖTÜRMÜŞ

Fiziksel şiddet ve psikolojik baskıya uğrayan çocukların ifadelerinde ayrıca bakıcı annelerden birinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunu diğer bakıcı annenin evine götürüp, burada temizlik yaptırdığı ortaya çıktı.Ayrıca, yuvada gece yarısını geçtikten sonra çocukların uyandırılıp, mutfakta bulaşık yıkattırıldığı, tuvaletlerin ve banyoların temizlettirildiği ortaya çıktı. 


CUMHURİYET SAVCILIĞI DEVREDE

Kurum yetkilileri çocukların iddiaları üzerine durumu İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı'na yansıtıp, 3 bakıcı annenin işine son verdi. Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialarla ilgili soruşturma başlattı. 10 evin bulunduğu Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası'nda yaklaşık 60 çocuğun kaldığı, taşeron firmaya bağlı olarak 40 bakım elamanının görev yaptığı öğrenildi.Tosyalı ailesinin İskenderun'a kazandırdığı tesiste bakımı üstlenilen çocukları zaman zaman ziyaret eden Hacı Pervin Tosyalı, miniklerle yakından ilgilenerek, onlara şefkat gösteriyordu 

BAKANLIK’TAN  AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde bulunan Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ile ilgili haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlığın, Hatay İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği duruma ilişkin olarak ilgili birimler hemen harekete geçirildiği vurgulanan açıklamada, “Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evlerinde taşeron şirkete bağlı olarak görev yapan iki şahsın, işlerine son verilerek, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Bakanlığımız çocuklar konusunda taraf olup, çok hassastır. Çocuklarımıza yönelik en küçük ihmali kabul etmemiz mümkün değildir, yapılan yanlış davranışlar cezasız kalmadı, kalmayacaktır. Kişisel hataların Sevgi Evi modeline mal edilmesi doğru değildir. Konu ile ilgili gerekli yasal ve idari işlemler başlatılmıştır” dedi.(dha)