Yüz binlerce çocuğa OKS işkencesi

Diploma skandalı
Milli Eğitim Bakanlığı, OKS'deki skandallara yerleştirmeleri zamanında açıklayamayarak yenisini ekledi. 500 bine yakın öğrenci, önceden ilan edildiği için erkenden internete girerek sonuçları görmeye çalıştı. Ancak sitede sonuçlar yoktu. Gecikmenin ilk bahanesi: Diploma notlarını yanlış giren okul yöneticileri, doğru notları 28 Temmuz'a kadar merkeze iletemedi.
Bahane çok
Diğer izahlar: Aday sayısı 350 binden 497 bine, tercih sayısı 12'den 20'ye çıktı; veriler artınca da dört saatte yapılan işlem 30 saatte tamamlanamadı. EĞİTEK yetkilileri, bir gecede hazırlanan yeni yazılım kullandığı için tekrar tekrar sağlama yapmaya mecbur kaldı. Sonuçlar mesaiden sonra, saat 17.45'te açıklanabildi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) skandallarına dün yerleştirmeleri açıklayamayarak bir yenisini ekledi. Yüz binlerce öğrenci önceden ilan edildiği gibi dün sabah erkenden internete girerek sonuçları görmeye çalıştı ancak "10.06.2007 tarihli OKS 1. yerleştirme sonuçları henüz yayında değil. Yerleştirme çalışmaları devam ettiğinden ileriki saatlerde açıklanacaktır" yazısıyla karşılaştı. Gecikmeye daha önce diploma notlarını yanlış giren okul müdürlerinin, diploma notlarını düzeltmeyi 28 Temmuz'a yetiştiremeyip 1 Ağustos'a sarkıtmalarının yol açtığı belirtildi. Buna aday sayısının 350 binden 497 bine, tercih sayısının 12'den 20'ye çıkması nedeniyle artan veri miktarı eklenince, yerleştirme işlemi yavaşladı. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürlüğü, önceki akşam bitirmeyi planladığı OKS yerleştirme sonuçlarını, dün sabah saat 09.00 yerine ancak akşam saat 17.45'te açıklayabildi.
Sorun 'ehil olmayanlar' mı?
Radikal'in ortaya çıkardığı diploma notu skandalının ardından MEB yetkilileri, bu notları yanlış giren okul müdürlerine güvenmedi ve düzeltme işlemlerinde il milli eğitim müdürlerinin de onayını istedi. Ancak il milli eğitim müdürlüklerinden gelen tasdikli düzeltme işlemlerinde de çok sayıda hata tespit edildi. Bu durum, tekrar tekrar düzeltmelere ve yerleştirme işlemlerinin planlandığı sürede başlayamamasına neden oldu. Okul müdürlerinin yanı sıra il milli eğitim müdürlerinin de düzeltme işlemlerinde öğrencilerin diploma notlarına yönelik yanlış bilgiler göndermesi, bakanlık bürokratlarını çileden çıkardı. Liyakat esaslarını hiçe sayarak işin ehli olmayan kişileri yönetici olarak ataması nedeniyle MEB eleştirilerin hedefi oldu.
Bazı okul müdürleri de 28 Temmuz olan düzeltme işlemleri için son başvuru tarihini 1 Ağustos'a kadar uzattı. Bu durum EĞİTEK'in yerleştirme işlemleri için ayırdığı süreyi daralttı. 30 Temmuz'da başlaması planlanan yerleştirme işlemleri, okul müdürlerinin düzeltmeleri geç göndermesi nedeniyle 2 Ağustos'a sarktı. MEB'in, sonuçları ilan tarihini 3 Ağustos olarak duyurması nedeniyle de EĞİTEK'e işlemler için bir gün kalmış oldu.
Önceki yıllara göre öğrenci sayısının artması işlemleri daha da uzattı. Şimdiye kadar yerleştirme işlemlerinde en fazla 350 bin öğrencinin bilgilerinin girildiği sisteme bu yıl barajı aşan 497 bin adayın bilgileri işlendi. Tercih sayısının da 12'den 20'ye çıkarılması sisteme daha çok veri yükledi. Böylece, eskiden dört saatte biten yerleştirme işlemi uzadı.
Denenmemiş yazılıma sağlama
EĞİTEK 2 Ağustos Perşembe günü başlattığı yerleştirme işlemlerini aynı gün akşam saatlerinde tamamlamayı ve internete koymayı, 3 Ağustos Cuma sabahı herkesin ulaşması için hazır hale getirmeyi planlıyordu. Ancak, 2 Ağustos sabahı başlayan işlemler saatler geçtiği halde bir türlü tamamlanamadı. Sabaha kadar uyumayan EĞİTEK uzmanları, yazılım, donanım ve teknik ekibi ayrı ayrı çağırarak sistemdeki sorunun tespit edilmesini istedi. Ancak tüm taramalara rağmen sistemde bir soruna rastlanmadı.
Sistemin yavaşlamasına çok sayıda veri girilmesinin neden olduğu sonucuna varan EĞİTEK uzmanları, sabaha doğru yeni bir yazılım çalışması başlattı. EĞİTEK uzmanlarının bir gecede yazdığı yazılım üzerinden 3 Ağustos sabahı yerleştirme gerçekleştirildi.
Bir gecede yazılan ve daha önce denenmeyen yazılımın güvenirliği de EĞİTEK içinde yeni bir krize neden oldu. EĞİTEK yetkilileri, yeni bir hataya imza atmamak için 'yeni yazılımla yapılan yerleştirme işleminin akşam saatlerine kadar çok sayıda sağlamasını yaptı.
Öğrenciler bilgisayar başında
OKS yerleştirme sonuçlarının akşama kadar açıklanmaması, yüz binlerce öğrencinin bilgisayar başındaki endişeli bekleyişini de uzattı. Evde bilgisayarı olmayan çok sayıda öğrenci sonuçlara bakmak için erkenden internet kafelere gitmişti. Öğrenciler sonuçların açıklanmasını beklerken bilgisayar oyunlarıyla zaman geçirdi. Adaylar oyunlara kısa aralar vererek Milli Eğitim Bakanlığı sitesine girdi. Ancak gün boyu defalarca birbirlerine söyledikleri cümle; "Halen açıklanmamış" oldu.