Yüzbaşı Tekin tutuklandı

Ümraniye bombaları

Ümraniye'de ele geçirilen 27 el bombasıyla ilgili emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin de tutuklandı. Tekin'e destek olmak için Adliye'ye gelen bir grup, "Hainlere karşı gerekirse terör oluruz" diye slogan attı.

  • 'JİT kimlik kartları Veli Küçük'ün adamından'
  • İSTANBUL - Ümraniye'de ele geçirilen 27 el bombası, TNT ve fünyelerle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp, üç gün Emniyet'te tutulan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ve emekli başçavuş Mahmut Öztürk, 'devletin gizli belgelerini ele geçirmek ve terör örgütüne üye olmak' suçlarından tutuklandı. Tekin cezaevine götürülürken bir grup, "Hainlere karşı gerekirse terör de oluruz" diye slogan atarak tutuklamayı protesto etti.
    Ümraniye'de bir hafta önce bir gecekonduya düzenlenen operasyonda ele geçirilen patlayıcı bombalarla ilgili olarak emekli astsubay Oktay Yıldırım, evin sahibi Mehmet Demirtaş ve yeğeni Ali Yiğit tutuklanmıştı. Yıldırım'ın yakın arkadaşı olan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin de baskından sonra gazetecilere bombaların kullanılmaz olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı. Diğer zanlıların ifadelerinde de adı geçince, Danıştay saldırısında da adı anılan ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün elini öperken görüntülenen Tekin ile Öztürk de gözaltına alınmıştı. Tekin ve Öztürk dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye sevk edilen iki zanlı 12 saat sorguda kaldıktan sonra 'devletin gizli belgelerini ele geçirmek ve terör örgütüne üye olmak'tan tutuklandı.
    MGK belgeleri iddiası
    Operasyon kapsamında yapılan aramalarda MGK toplantılarıyla ilgili gizli belgelerin ve Ergenekon örgütlenmesiyle ilgili belgelerin ele geçirildiği iddia edildi. Tekin'in avukatları, belgenin bir devlet büyüğüne ait fotoğraf ve içeriğini açıklamadıkları bir metin olduğunu söyledi. Avukat Kemal Kerinçsiz de bir komplo kurulduğunu öne sürdü.