Yüzde 100 danaya elveda

Yüzde 100 danaya elveda
Yüzde 100 danaya elveda
Dünden itibaren sucuk, salam, sosis, döner vb. ürünlerde yüzde 100 dana etiketi bitti. Bundan böyle karışım olan et ürünleri satılamayacak.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Et ürünlerinde yeni dönem dün başladı. Sucuk, salam, sosis gibi ürünler artık sadece ya kırmızı etten ya da beyaz etten üretilecek. Tebliğin, üreticilerce uygulanıp uygulanmadığını anlamak için Tarım İl Müdürlükleri’ne bağlı ekipler ilk gün İstanbul ’un 39 ilçesinde 500 veteriner hekim ve gıda mühendisinden oluşan bir ekiple denetim yaptı.
Üsküdar çarşıdaki büyük marketlerden üretici firmaların ürünlerini satan kasaplara kadar birçok firmayı gezen ekipler sucuk ve salamları tek tek inceledi, etiketler üzerinden denetim yaptı, alınan numuneler laboratuvarlara incelenmek üzere gönderildi. Tebliğe göre sucuk, salam, köfte gibi ürünlerin etiketinde yer alan ‘yüzde yüz dana’ ibaresi tarihe karıştı. Ürünün içinde kullanılan baharat ve katkı maddeleri detaylı olarak yazılacak, kırmızı et ürünleri kırmızı et ürünleriyle; beyaz et ürünleri beyaz et ürünleriyle karıştırılabilecek.
Üsküdar çarşı içinde yapılan denetimde yer alan İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’nden veteriner hekim Azmi Yüksel ve Yusuf Bulut, henüz tebliğe göre düzenlenmemiş etiketli ürünlerin satıldığı işyerlerine ve markalara ceza kesti. 5 bin TL’lik ceza kestiklerini anlatan Yüksel, “Ürünlerde yalnızca kullanılan maddeler değil, nasıl bir işlem gördüğü de yazmak zorunda. Türk usulü fermante edilen sucuk, ya da asıl işlem görmüş sucukların üzerinde bu bilgilerin yazması gerekiyor. Aynı zaman da bu ürünlere artık nişasta ve nişasta içeren soya ve soya ürünleri de ilave edilemeyecek” dedi. Üç aylık hazırlık süresinde henüz firmaların tam olarak beklenen değişiklikleri yapamadığını da söyleyen Yüksel, İstanbul genelinde bu denetimlerin bu haftadan itibaren sıkça yapılacağını vurguladı. Denetimlerin yapıldığı işletme sahipleri, kendilerine gelen ürünlerin etiketlerinin düzenlenmeye başladığını söylerken, ceza kesilen marketler, “Üretici firmalar yüzünden bizim de satışlarımız etkileniyor” diye şikâyet etti. Tebliğle beraber döner, kavurma, pastırma gibi ürünlerin de etiket bilgileri ve sunumları denetlenecek. Döner tezgâhta bir günden fazla durmayacak, içinde ne kullanıldığına dair bilgiler yazılacak.

Yok artık öyle 2 liraya döner

Dün NTV’nin yayınına katılan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, “Soyayla döner yapılıyordu, artık öyle bir şey yok. Kimse 1 liraya döner yiyemeyecek. 1 liraya, 2 liraya aldığımız döner değildi, soya yiyorduk” dedi.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Beyaz

  ,

  Ceza

  ,

  Tarım

  ,

  Kırmızı

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  NTV

  ,

  zaman