Yüzde 100 et karmaşası

Yüzde 100 et karmaşası
Yüzde 100 et karmaşası
Salam ve sosiste 'Yüzde 100' dönemi 5 Mart'ta başlıyor. 4 Mart itibariyle piyasadan toplatılacak karışım ürünlere ne olacağı ise şimdilik meçhul.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Salam, sucuk, sosiste ‘5 Mart kaosu’ yaşanıyor. Et ürünlerinde karışımı yasaklayan yeni tebliğ 5 Mart tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor. Bu tarihe kadar et ve tavuk etini karıştıran salam, sucuk, sosis gibi ürünlerin piyasada bulunması serbest. Ancak market zincirleri, şubat ayı itibariyle “Bize yeni tebliğe göre ürün gönderin. Karışım ürün göndermeyin” talebinde bulununca sektör karıştı.

Toplatılacak ürünlerin raf ömrü 6 ay
Et ürünleri üreticileri “Karma salam, sucuk, sosislerin raf ömrü 6 ay. Şu anda yürürlüğe girmemiş tebliğe göre üretim yapamayız” diyor, marketler ise karışım et ürünü almamak noktasında ısrarcı. Salam, sucuk ve sosisteki 5 Mart kaosunun nasıl aşılacağı ise henüz bilinmiyor. Raflardan 4 Mart tarihi itibariyle toplatılacak olan ve raf ömrü 6 ay olan karışım salam, sucuk, sosislerin akıbeti de şu anda belirsiz.

Siparişler şimdiden değişti, üretici şaşkın
5 Mart itibariyle yürürlüğe girecek yeni tebliğe göre, et ürünlerinin tamamı ‘yüzde 100 olacak.’ Hindi, tavuk ve kırmızı etin karıştırılmasıyla oluşturulan ürünlere ise yasak gelecek.
Tebliğe göre 4 Mart akşamı itibariyle raflardaki karışım ürünler de toplatılacak. Bu tarihten itibaren tebliğe aykırı ürünlerin market raflarında görülmesi durumunda hem satıcıya hem de satan birime ceza uygulanması gündeme gelecek.
Ancak market zincirlerinin mart ayını beklemeden şubat ayı itibariyle ‘karışım ürünleri’ kabul etmediği ortaya çıktı. 5 Mart’ta yürürlüğe girecek olan tebliğe atıfta bulunan market zincileri, “Bize yeni tebliğe göre ürün gönderin. Tüm et ürünleri yüzde 100 olsun” talebini üretici firmalara iletti. Et üreticisi firmaların ise karışım ürünleri yasaklayan tebliğin 5 Mart’ta yürürlüğe gireceğini belirterek; karışım ürünlerin 5 Mart’a kadar satılması gerektiği noktasında olduğu öğrenildi. Yürürlükteki mevzuata aykırı işlem yapılmaması gerektiğini belirten firmalar, bunun ileride hukuki sıkıntılara da yol açacağı görüşünde. Et üreticisi firmalar, 5 Mart itibariyle ise tüm karışım ürünlerini iade almak yükümlülüğünü taşıyacak.

5 Mart’ta neler değişecek?

Salam, sucuk, sosiste hindi, tavuk ve kırmızı et karışımları kullanılamayacak.
Ürünler yüzde 100 olarak bir et türünden üretilecek.
Et ürünlerinin üzerinde yüzde 100 etiketi olması zorunlu olacak.
Eski tebliğe göre üretilmiş ürünler 4 Mart akşamı saat 22.00’ye kadar toplatılacak ve iade edilecek.


  ETİKETLER:

  Ceza

  ,

  Kırmızı

  ,

  sektör

  http://www.radikal.com.tr/112227711222773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olacağı - şoreş haki

  Son tüketim tarihini değiştirip piyasaya tekrar sunan toptancıların yaptığı gibi üreticilerde etiketleri değiştirip yüzde yüz diyecekler hepsi bu. Burası Türkiye değişen etiketler olur kafa değişmez abi

  Firmaların İşgüzarlığı - Adrenalin81

  Aylar öncesinden bu uygulamanın hayata geçirileceği biliniyordu, üreticiler eğer iyi niyetli olsalardı gelişen duruma ayak uydurmaya kalkar ellerindeki kanatlı et stokları erittikten sonra yeni parti üretimlerini %100 etten yaparlardı. Öte yandan toplatılacak olan ürünlerin akıbeti de çok önemli, aksi halde romanya atlarından yapılan Lazanya gibi, bu sucuklar da pizza olarak önümüze gelebilir.

  peki nasıl bir oran? - siberiantiger

  %100 dana sosis yazıyorlar ama o sosisin içinde dananın heryeri var. yağı böbreği ciğeri bacağı belki kemiği vs. sorsan %100 danadan ama kimbilir hayvanın nerelerinden?