'Yüzde 56' şiddet gördü

Malatya Yetiştirme Yurdu'nda yaşanan skandal çocukları Türkiye'nin gündemine oturttu. Sokakta yaşayan, çalışan, aile içinde şiddete maruz kalan çocukların ne olacağı tartışıldı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Malatya Yetiştirme Yurdu'nda yaşanan skandal çocukları Türkiye'nin gündemine oturttu. Sokakta yaşayan, çalışan, aile içinde şiddete maruz kalan çocukların ne olacağı tartışıldı. Çocuk hakları bir kez daha hatırlandı. Bugün çocuklar bir kez daha hatırlanacak. Çünkü bugün '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'.
Eski Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, Çocuk Hakları İçin Yurttaş Hareketi ile Çocuğu İstismardan Koruma ve Rehabilitasyon Derneği adına İstanbul ve Ankara'daki 15-25 yaş arasındaki 1469 kişiyle yüz yüze 'şiddeti' konuştu. Gençlerin yüzde 56'sı, çocukların 'itme, hırpalama, tokat atma, yumruklama veya tekmeyle vurma' gibi davranışlardan herhangi birine maruz kaldığını söylerken, bu istismarın nedeni olarak yüzde 20'si 'ebeveynlerinin sinirlerine hâkim olmamasını' gösterdi. Yüzde 15'i ise 'kabahatli olduğu için bunu hakettiğini' belirtti. Her dört kişiden biri 'cinsel istismar ortaya çıktığında durumun saklanması ve aile içinde sorunun çözülmesini savundu.
Polat, çocuğa şiddet ve istismar konusunda adli eksikliğe dikkat çekerken "Çoğu kez buradaki kayıtlar 'kaza sonucu yaralanma veya ölme' şeklinde tutuluyor. Sokakta yaşayan çocuklarla ilgili önleyici program olmadığı gibi koruyucu ve rehabilite edici programlar da yok" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7637177637170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.