Yüzlerce hektar orman kül oldu

Hafta sonu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlar sonucu yüzlerce hektar orman yağdı, birçok yabani hayvan öldü. Yangınların bilançosu şöyle...

BALIKESİR/MUĞLA/AYDIN - Hafta sonu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlar sonucu yüzlerce hektar orman yağdı, birçok yabani hayvan öldü. Yangınların bilançosu şöyle:
Balıkesir: Balya ilçesine bağlı Ilıca ve Danişment köyleri yakınlarında çıkan iki ayrı yangında 300 hektarlık kızılçam ve meşe ormanı kül oldu. Ilıca'daki yangının enerji nakil hatlarındaki tellerin kopması sonucu çıktığı açıklandı. Balıkesir-İzmir Karayolu, Bigadiç kavşağında Bal-Yem Fabrikası yakınlarında, anız yangını çıktı. Sigara izmariti nedeniyle başlayan ve rüzgârla büyüyen yangın askeri alandaki otları tutuşturdu ve ağaçlara sıçradı. Yangın, büyümeden itfiye ekipleri tarafından söndürüldü.
Muğla: Dalaman ve Marmaris'te çıkan yangınlarında yaklaşık 100 hektarlık ormanlık alan hasar gördü.
Dalaman'daki yangının yüksek gerilim hattından, Marmaris'teki yangınınsa evinin bahçesinde kaynak yapan bir M.A.E. isimli bir vatandaşın ihmalinden çıktığı belirlendi. Marmaris'teki yangında 150 büyükbaş hayvan ve bir köpek öldü. Ormanlık alandaki kovanlarda bulunan milyonlarca arı, kaplumbağa, yaban keçisi gibi birçok hayvan da kaçamayarak alevlerin arasında kalıp yandı. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü Avukatı Serpil Yıldırımer, yangına neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan M.A.E'nin, Orman Yasası'nın 110/2'nci maddesi gereği iki yıldan beş yıla kadar hapis ve 200 YTL'den 500 YTL'ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanacağını söyledi.
Tekirdağ: Çorlu'daki Eseçe ormanındaki yangında 200 hektarlık kızıl çam ağacı kül oldu. Yangının bölgedeki Hava Meydan Komutanlığı'na yaklaşması üzerine cephanelik önünde soğutma çalışması yapıldı.
Aydın: Merkeze bağlı Umurlu beldesindealtı ayrı noktada aynı anda başlayan yangın, yaklaşık 60 hektarlık alandaki kızılçam ormanı ve zeytin ağaçlarını kül etti. (dha, aa)