Yüzlerce kişi sınır tellerini yıkıp Kobani'ye geçti

Yüzlerce kişi sınır tellerini yıkıp Kobani'ye geçti
Yüzlerce kişi sınır tellerini yıkıp Kobani'ye geçti
Suriye sınırındaki Kobani'deki çatışmaları protesto eden ve dünden itibaren Suriyeli Kürtlere destek için sınır hattında toplanmaya başlayan HDP öncülüğündeki çeşitli siyasi parti ve STK üyesi yüzlerce kişi, öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıktı.Suriye tarafında geçtikten bir saat sonra yeniden Suruç'a dönmek isteyenler, güvenlik güçleri tarafından tek geçiş bölgesi olduğu gerekçesiyle 5 kilometre uzaklıktaki Yumurtalık Bölgesi'ne yönlendirildi. Yine toplu halde giriş yapmak isteyen gruba müdahale edildi.

Suriye sınırındaki Kobani’deki çatışmaları protesto eden ve dünden itibaren Suriyeli Kürtlere destek için sınır hattında toplanmaya başlayan HDP öncülüğündeki çeşitli siyasi parti ve STK üyesi yüzlerce kişi, öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıktı.

Sınır tellerinin yıkılmasının ardından grupta bulunan yüzlerce kişi kendilerini bekleyen Kobanililerin zılgıtlarıyla karşılandı ve YPG’ye destek sloganları arasında Kobani’ye geçiş yaptı.
Bu olayın ardından yüzlerce asker ve polis sınır hattına yöneldi ve zırhlı araçlarla bölgede önlem aldı.

Sınır hattında geçişler engellenirken, bölgede toplanan ve dağılmayan gruba da biber gazı bombalarıyla müdahale edildi. Bu sırada Suriye tarafından yapılan protesto üzerine güvenlik güçleri Kobani tarafında bekleyen kalabalığı da biber gazı sıkarak uzaklaştırdı.1 SAAT SONRA DÖNMEK İSTEDİLER

Sınırdan geçen ve Kobani’ye gittikten yaklaşık 1 saat sonra yeniden Türkiye’ye gelmek için tellerin bulunduğu alana gelenlere de güvenlik güçlerince izin verilmedi. Sınır hattında yoğun önlem alan polis ve askerler, zırhlı araçlardan sınırı kaçak geçen kişilerin Türkiye’ye sadece Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan girebileceklerini Türkçe ve Kürtçe anonslarla bildirdi.

Bu kez sınır kapısına yönelen kalabalığın Türkiye’ye giriş yapacağı öğrenilirken, bu kişiler hakkında sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle yasal işlem yapılacağı da bildirildi. Bu arada güvenlik güçleri sınır hattında toplanan ve uyarılara rağmen dağılmayan kalabalığa zaman zaman biber gazı bombalarıyla müdahale ederken, bazı kişileri ise gözaltına aldı.

YUMURTALIK’TA MÜDAHALE
Suriye tarafında geçtikten bir saat sonra yeniden Suruç’a dönmek isteyenler, güvenlik güçleri tarafından tek geçiş bölgesi olduğu gerekçesiyle 5 kilometre uzaklıktaki Yumurtalık Bölgesi’ne yönlendirildi. Yürüyerek Yumurtalık Bölgesine ulaşan yüzlerce kişi, 20’şer kişilik gruplar halinde işlemleri yapılarak Türkiye’ye alınmaya başlandı. Yaklaşık 100 kişinin yeniden Türkiye’ye alındığı kalabalık, toplu halde içeri giriş yapmak isteyince, buna izin vermeyen güvenlik güçlerine taş atıp sınır tellerine yüklendi. Güvenlik güçleri ise kalabalığa zırhlı araçlardan biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından Suriye tarafında kalan kalabalığın, ilerleyen saatlerde gruplar halinde Türkiye’ye alınacağı bildirildi.