Yüzlerce kuş ve balık tehlikede

Selçuk'a bağlı Belevi beldesinde kışın yağışlarla göl haline dönen bin dönümlük arazi, çiftçilerle çevrecileri karşı karşıya getirdi.
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Selçuk'a bağlı Belevi beldesinde kışın yağışlarla göl haline dönen bin dönümlük arazi, çiftçilerle çevrecileri karşı karşıya getirdi. Beldede yaşayan çoğu dar gelirli vatandaşa ekecek arazi yaratmak isteyen belediyenin gölü kurutma kararına karşı çıkan çevreciler, yüzlerce balık ve kuş yavrusunun öleceğini, çevre katliamı olacağını savunuyor.
Köylülerin toprağı yok
Ekilebilir topraklarının büyük bölümü Aydın otoyolu çalışmalarında kamulaştırılan Belevi'de vatandaşlara ek gelir sağlamak isteyen belediye, 1995'te İzmir Valiliği'ne başvurdu. Kadastroda bataklık olarak geçen, kışın yağışlarla göl halini alan, bir bölümü vatandaşa, büyük bölümü de Hazine'ye ait yaklaşık bin dönümlük arazideki suyun boşaltılması
için izin alan belediye, o tarihten itibaren bahar aylarında göldeki suları tahliye edip tarım alanı açtı.
Vatandaşlar suların daha erken çekildiği kurak dönemlerde pamuk, daha geç çekildiği yıllarda mısır ekerek bölgeyi değerlendirdi. Ancak son iki yılda kış yağışlarının fazla olması nedeniyle oluşan gölün büyük bölümü kurumadı, yazın da su kaldı. Bu nedenle ördek, balıkçıl, üveyik gibi kuşlar gölde barınmaya başladı. Sazan, tatlı su levreği de çoğaldı.
Avcılar gölü sahiplendi
Gölün bu yıl da kurutulması için belediye kanal açma ve motopomplar aracılığıyla tahliye hazırlığına başlayınca, aralarında avcıların da bulunduğu çevreciler ayaklandı. Gölün kurutulmasının doğal yaşamı bozduğunu belirten çevreciler, bu yıl geç kalındığını, birçok kuş türünün yuvalarında yumurta ve yavru bulunduğunu, suyun çekilmesi halinde yüzlerce kuş yavrusu ve balığın öleceğini söyledi.
Tire Avcılar Kulübü Başkanı Üzeyir Duran, şunları söyledi: "Şimdi kuşların yumurtlama mevsimi. Hepsi yumurtalarını bırakmış, kiminde yavrular çıkmış. Eğer göl kurutulursa yavrular ölecek. Gölde en az altı çeşit balık var. Bunlar da telef olacak. Buranın suyu yedi yıldır çekiliyor. Geçen yıl da geç kalındı. Balık ve kuş yavruları öldü. Suyu çekeceklerse yavrulama mevsiminden önce yapsınlar ki, hayvanların göç etme ve başka yere yavrulama şansı olsun."
Muhtar Şengül: Artık ekim yapılmaz
Su altındaki alanda iki dönüm arazisi olan Küçükkale Köyü Muhtarı Arif Şengül de, göldeki suyun çekilmesi için geç kalındığını belirtti. Şengül, "Köylüler buraya mısır ekiyor. Ektikleri mısırları da kışın hayvanlarına yediriyor. Ancak geçen yıl ve bu yıl suyu çekmek için geç kalındı. Bu saatten sonra darı ekilmez. Bu nedenle gölün kurutulmasını istemiyorum. Çünkü bu zamandan sonra hiç işime yaramayacak, bari hayvanlar ölmesin" dedi.'Köylümüz aç kalır'
Belevi Belediye Başkanvekili Erdoğan Yıldız, 170 çiftçinin söz konusu alanda toprağı bulunduğunu, araziyi kurutmak zorunda olduklarını söyledi. Yıldız, şu bilgileri verdi: "Hiç müdahale olmasa bile burası zaten ağustosta kuruyor. Halkımız fakir, en ufak gelire bile ihtiyacı var. Biz de onlara biraz daha gelir kazandırmak için kurutma işlemini erkene almak istedik. Biz sadece erken kurutuyoruz ve vatandaşların daha çeşitli ürün elde etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Vatandaşlar buraya pamuk, mısır, bostan ekiyor. Burada kuşlar zaten var. Balıklar ise son iki yıldır fazla yağıştan dolayı çevredeki göllerden buraya gelmiş. Ama onlar zaten kuruyunca ölüyor, eskiden de ölüyordu."
AKP Belevi Belde Başkanı Hasan Tuğrul da, Belevi topraklarının otoyol yüzünden yok olduğunu belirterek, "Halk çok fakir. Geçimini buradan sağlıyorlar. Burayı ekiyor, yemlik yapıyor, hayvanlarını besliyor, bu hayvanların sütünü satıp çocuklarına bakıyorlar. Burası olmazsa aç kalırlar" dedi.