Yüzyılın icadıyla hayatı değişti

Bir hediye aldı, hayatı değişti... Hediye, kamuoyuna açıklanmadan önce insanlığın günlerce, 'kaderimizi değiştireceği söylenen bu şey ne olabilir?' diye düşündüğü, 'yüzyılın icadı' Ginger.
Haber: MÜCAHİT BEKTAŞ / Arşivi

İZMİR - Bir hediye aldı, hayatı değişti... Hediye, kamuoyuna açıklanmadan önce insanlığın günlerce, 'kaderimizi değiştireceği söylenen bu şey ne olabilir?' diye düşündüğü, 'yüzyılın icadı' Ginger. Alan kişi ise İzmirli bedensel engelli Şirince Süzek. ABD Başkanı George Bush'u üzerinden deviren Ginger, Şirince Süzek'in saçlarının ilk kez rüzgârla havalanmasını sağlamış:
"Sağlıklı insanlarla aynı boyda durmak, yürümek çok güzel. Bir bedensel engellinin tadabileceği en büyük zevk olan koşma duygusunu yaşıyorum."
İzmir'in Küçükyalı semtinde çiçekçi dükkânı işleten 38 yaşındaki Süzek, dokuz aylıkken geçirdiği çocuk felci sonucu bedensel engelli oldu. Ancak kentin mimari yapısı engellilere daha da engel olduğu için evden çıkmakta zorlanan Süzek'in hayatı, üç yıl önce hediye edilen Ginger'la değişti. Yönünü ve hızını, kullanıcının bedeninin ağırlık verdiği yöne göre belirleyen, iki tekerlekli, frensiz, motorsuz, vitessiz, bataryalı, 38 kiloluk aletle Süzek, şimdi işine gidip geliyor, hipermarketlerde rafların arasında kolayca gezerek alışveriş yapıyor, arkadaşlarıyla onlara yetişme kaygısı taşımadan yürüyüşlere çıkabiliyor. Süzek, "En önemlisi de, Ginger'la engelimi unutuyorum" diyor:
"Sağlıklı insanlarla aynı boy seviyesinde durmak, yürümek çok güzel. Onunla koşma duygusunu bile yaşıyorum. Onun üzerinde kendime güvenim artıyor. Saatte 25 kilometre hızla gittiğimde saçlarım uçuşuyor."
Mutluluğu, söküldükten sonra örülmeyen kaldırım taşları, kazılıp kapatılmayan çukurlar, kaldırımlardaki elektrik direkleri ve araçların park etmesini engelleyen taşlar, yolların hâkimi gibi araç kullanan sürücüler, engelli asansörlerini kullanan sağlıklı vatandaşlar gibi nedenlerle biraz bozulsa da Süzek, Ginger'dan çok memnun. 12 bin 500 dolarlık fiyatı nedeniyle kullanımı yaygın olmayan Ginger'dayken ilginç tepkiler de alıyor:
"Kimileri 'yolda benzini biterse ne yapacaksın?' diyor. Onlara bataryalı olduğu ve şarj edilebildiğini söylüyorum. Yolda batarya bittiğinde de özel bir aparatla yanımda taşıdığım koltuk değneklerime geri dönüyorum. Ginger'a bakarken bazı sürücüler küçük kazalar yapıyor. Yolda görüp denemek isteyen herkese denetiyorum. Özellikle eklem sorunu yaşayan yaşlılar Ginger'la yakından ilgileniyor."
Fiş takılarak üç saatte şarj edilen Ginger'la 25 kilometre boyunca gidilebiliyor. Bu da Şirince'nin saçlarını rüzgarda havalandırarak hayatın içinde koşması için yetip de artıyor...